Muğla ilinin Datça ve Kavaklıdere ilçelerinde su ürünleri tüketim alışkanlıklarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Investigation of comparison of consumption habits of water products in Datca and Kavaklidere districts of Mugla province
- Tez No: 514487
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF TAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında; Muğla ili sınırları içerisinde denize kıyısı olan Datça ilçesi ile karasal ilçesi Kavaklıdere de yaşayan tüketicilerin su ürünleri tüketim alışkanlıklarının profil, yaş, gelir düzeyi, cinsiyet ve eğitim seviyesi ile arasındaki ilişkiler belirlenmiş ve bu tüketim alışkanlığının iki ilçe arasındaki farklılıkların ortaya konulması hedeflenmiştir. Her iki ilçede toplam 384 tüketicimiz ile yüz yüze yapılan anket çalışmalarında elde edilen bulgulara göre tüketicilerin Datça ilçesinde %50,7'sinin, Kavaklıdere ilçesinde %49,3'ünün balık tükettiği saptanmıştır. Her iki ilçede de iki kişiden biri su ürünlerini tüketmektedir. Haftada birden fazla balık tüketenlerin oranı Datça ilçesinde %81,8 iken, Kavaklıdere ilçesinde %18,2, haftada bir ya da ayda bir balık tüketenlerin oranları toplamı ise her iki ilçede de yaklaşık %99 olarak belirlenmiştir. Her iki ilçede de en fazla tüketilen balık türünün hamsi ve çipura olduğu, bu balık türlerini sırasıyla levrek, barbun ve alabalık türleri izlediği anlaşılmıştır. Taze su ürünleri tüketilme miktarı Datça ilçesinde %50,9, Kavaklıdere ilçesinde %49,1 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak Datça ve Kavaklıdere ilçelerinde tüketicilerin, deniz kıyısında ve karasal bölgede yaşayan bireyler olarak farklı tüketim alışkanlıklarına sahip oldukları, bu tüketim alışkanlıkları arasındaki farklarında deniz kültürüne olan yakınlıkları ve sosyo-ekonomik düzeylerinin birbirlerinden değişkenlik göstermesi sonucu ortaya çıktığı kanısına varılmıştır. Ayrıca; Muğla ilinin genel olarak sahip olduğu turizm potansiyeli ve ilimizi ziyarete gelen tüketicilerin su ürünleri ve balıketini tercih etmeleri her iki ilçenin de gelecekte su ürünleri tüketimi ile alakalı daha üst seviyelere çıkabileceği konusunda fikir birliğine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; the relationships between the fishery consumption habits of the consumers who live in the Datça district and the terrestrial township of Kavaklıdere, which are located in the coast of the Muğla province, were determined and it was aimed to reveal the differences between these seafood consumption habits. According to the results of face-to-face surveys conducted with 384 consumers in both districts, 50.7% of the consumers in Datça and 49.3% of the consumers in Kavaklıdere province were consumed fish. Two people in both villages consume aquatic products. While the rate of those who consume more than one fish per week is 81.8% in Datça, 18.2% in Kavaklıdere and the proportion of fishers who consume fish once a week or once a month was about 99% in both towns. It is understood that the most consumed fish species in both districts are anchovy and sea bream, followed by sea bass, barbarian and trout respectively. The consumption of fresh seafood was determined as 50.9% in Datça and 49.1% in Kavaklıdere. As a result, consumers in Datça and Kavaklıdere districts have different consumption habits as individuals living on the seashore and terrestrial regions. It has come to the conclusion that the differences between these consumption habits the proximity of marine cultures and their socio-economic levels vary from each other. Also the tourism potential of Muğla province in general and consumers who come to province prefer to sea food and fish products it was agreed that both provinces could come up to higher levels related to consumption of aquatic products in the future.