Sozialcharaktere bei Christine Nostlinger am beispiel der werke 'Wir pfeifen auf den gurkenkönig' 'Hugo das kind in den besten jahren' 'Nagle einen pudding an die wand'
  1. Tez No: 51452
  2. Yazar: AYŞE DUDU KÖKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Avusturyalı Çocuk ve Gençlik Edebiyatı yazarı Christine Nöstlinger'in eserlerinde sosyal karakterleri incelemek amacıyla yazarın - yetmişli yıllardan başlayarak günümüze değin - her bir yazarlık devresi içerisinden birer eseri örnek alınmıştır. Bu bağlamda yazarın Wir pfelfen aut den Gurkenkönlg (1972), Hug®, das Kind In den besten Jahren (1983), Nagle einen Pudding an die Wand (1990) isimli eserleri incelenmiştir. Wir pelfen auf den Gurkenkönlg eserinde yazar fantastik bir figür kullanarak aile içi sorunları ve öğretmen öğrenci ilişkilerini ele almaktadır. Hugo, das Kind In den besten Jahren eserinde tamamen fantastik figürleri işleyen yazar, toplumda bazı kesimlerin uğradığı haksızlıkları eleştirel bir tavırla ortaya koymaktadır. Nöstlinger, Nagle elnen Pudding an die Wandl isimli eserinde çevre kirliliği gibi genel toplumsal bir soruna değinmektedir. Bu araştırmada yazarın ele aldığı konular, kullandığı dil ve anlatım özellikleri ile belli çizgilerini koruduğu, toplumsal gerçekleri aynen yansıttığı, genel geçerli evrensel sorunları ele aldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the social characters in the works of Christine Nöstlinger, an Austrian writer of children's literature, are examined. One work was chosen as an example of each decade from seventies until today in her writing career. For this porpose, her works Wir pfeîfen aufden Gurkenkönig (1972), Hugo, das Kind in den besten Jahren (1983), Nagle einen Pudding an die Wandl (1990) are studied. In Wir pfeifen auf den Gurkenkönig, the writer deals with the realitionships among the family members (children, parents and grandparents) and between pupils and teachers by using a fantastic figure. In Hugo, das Kind in den besten Jahren, the writer, in which she handles the fantastic figures critically, explains the injustice experienced by some social groups in the society. Nöstlinger handles a general social problem, such as the environmental pollution, in Nagie einen Pudding an die Wand! In this study, it was concluded that, through these periods, the writer had been preserving her own characteristics with respect to the themes, to the language she used and to her narrative qualification; and that she had been handling general universal problems rather than the local ones and had also been reflecting the social realities as they are in real life.