Oran analizi kullanımı ile işletmelerde başarım ölçüm ve değerlemesi ve bir uygulama
- Tez No: 51453
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİH ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET İşletmeler amaçlarına ulaşmak için çeşitli faaliyetlerde bulunurlar. Bu faaliyetlerin temel amacı, işletme çıktılarının en yüksek kalitede olmasıdır. İşletmelerin belirli bir dönem sonundaki çıktısının başarım değerlemesi, varılan noktayla amaç arasındaki farkı ortaya koyacaktır. Vurguladığımız başarım ölçüm ve değerlemesinde işletme, oran analizi yoluyla işletme içi ve dışı bilgi kullanıcılarına, işletme faaliyetleri sonucunun etkinliği ve üretkenliği hakkında bilgi vermektedir. Analiz sonuçlarına göre sapmalar belirlenecektir. Daha sonraki plan ve programlar bu sonuçlar doğrultusunda yönlendirilerek, yeni hedefler belirlenecektir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, başarım kavramı ve başarım ölçüm ve değerleme göstergeleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde, üretkenlik ölçümü, başarım ölçüm ve değerleme esasları ve fınansal olmayan başarım ölçüm ve değerleme konusu açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, başarım ölçüm ve değerleme yaklaşımları açıklanarak, oran analizi kullanımı ile başarım ölçüm ve değerlemesinin nasıl gerçekleştirileceği incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, başarım ölçüm ve değerlemesinde kullanılan oranların bir işletme üzerinde uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Companies engage in various activities to achieve to their targets. Reaching maximum quality in company outputs is the main purpose of these activities. Performance evaluation of the outputs of companies in a certain period will reveal the difference between the actual position and the targeted one. In the performance measurement and evaluation which we emphasize, the company, about the productivity and effectiveness of the activities through ratio analysis. Accourding to the results of analysis, plans and programs will be determined. Later plans and programs will be directed along these results and new targets will be defined. The study consists of four chapters. In the first chapter, concept of performance and indicators of performance measurement and evaluation are introduced.. In the second chapter, the measurement of productivity, the basics of performance measurement and evaluation and non-financial measurement and evaluation are explained. In the third chapter, approaches to performance measurement and evaluation are explained and using of ratio analysis in performance measurement and evaluation is investigated.. Finally, in the four chapter, the using ratios of performance measurement and evaluation is appyled at a company.