The passive solar building design and energy efficiency with BIM
Pasif güneş evlerinin tasarımı ve BIM ile enerji verimliliği
- Tez No: 514588
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ARAYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nüfus artışıyla her geçen gün enerji ihtiyacı artmakta ve ihtiyacı karşılamak için yenilenemeyen kaynakların kullanılmasıyla çevre kirliliği oluşmaktadır. Oluşan zararlı gazların azaltılması ve çevrenin korunumu amacıyla 2005 yılında Kyoto Protokolü imzalanmıştır. Bununla beraber hem yenilenebilir hem de temiz enerji kaynağı arayışına girilmiştir. Güneş bu kaynakların en verimli olanıdır. Güneşi dolaylı ve direkt kullanıp enerji üretip, yapıların harcadığı yıllık enerji miktarının azaltılması amaçlanmıştır. Bunun için düşük maliyetli olan pasif ev konusu üzerinde durulmuştur. Yapının bulunduğu iklim koşullarına göre mimari tasarım yapılıp enerji maliyetleri azaltılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmaları yapmak için özel çizim ve analiz programları geliştirilmiştir. Tüm bu yaklaşımlar BIM konsepti altında birleştirilmiştir. Bu çalışmada Gaziantep ilinde, pasif ev standartlarına ve çevre yönetmeliklerine göre Revit Architecture programında bir kreş tasarlanmıştır. Enerji analiz kısmı Design Builder programında hesaplanmıştır. Analiz sonucunda pasif ev standartlarının ve çevre yönetmeliklerinin enerji performansı üzerindeki olumlu etkileri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in population, the need for energy is increasing day by day and environmental pollution is generated by the use of non-renewable sources to meet the need. The Kyoto Protocol was signed in 2005 in order to reduce the harmful gases and to protect the environment. However, both renewable and clean energy sources have been sought. The sun is the most efficient of these sources. Indirect or direct use of the sun and energy, building spend the annual amount is intended to reduce. For this, the low cost passive house issue has been discussed. According to the climate conditions in which the structure is located, architectural design was made and energy costs were reduced. Special drawing and analysis programs have been developed to make this studies. All these approaches are combined under the BIM concept. In this study, a nursery was designed in Revit Architecture program in Gaziantep in accordance with passive house standards and environmental regulations. Energy analysis part is calculated in Design Builder program. As a result of the analysis, the positive effects of the passive house standards and environmental regulations on energy performance were observed.