Osmanlı Devleti'nde batıcılık fikri ve hukuk sistemine etkileri
The idea of westernism in the Ottoman state and its effects on the legal system
  1. Tez No: 514622
  2. Yazar: YASİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tezimizde Osmanlı Devleti'nin hukuk sistemindeki dönüşüm; öncelikle batıcılık, batılılaşma, hukuk sistemleri, kanunlaştırma ve resepsiyon kavramları ile Osmanlı'nın batılılaşma sürecini kısaca özetledikten sonra batıcılık fikrini savunan devlet adamı ve aydınların hukuk düşüncelerini ve bu fikirlerin farklı hukuk alanlarında nasıl etkili olduklarını araştırmak suretiyle işlenmiştir. Özellikle II. Meşrutiyet sonrası dönemde öne çıkan batıcı fikir adamlarının hukuk düşüncelerine ve bunların uygulamadaki etkilerine yoğunlaşılmıştır. Bu fikir adamlarının hukuka dair yazdıkları makale ve kitaplar dönemin şartları dikkate alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The transformation of the Ottoman State's legal system has been treated in our thesis, first by summarizing the Ottoman westernization process with the concepts of westernization, westernism, legal systems, legalization and reception, then by investigating the understandings of law of statesmen and intellectuals advocating the idea of westernization, and the effectiveness of their ideas on the different legal fields of the law. Especially we have focused on the legals views of the intellectuals emerged during second constitutional era, and their effects on the implementation of law. The articles and books written by these intellectuals about the law have been examined considering the conditions of the period.