Irak'ta demokrasi tartışmaları ve yeniden yapılanma arayışları
The search for the re-construction and the democracy debate in Iraq
- Tez No: 514623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmanın amacı, tarih boyunca çeşitli etnik grupları barındıran ve siyasi dalgalanmaların bitmediği Irak'ta, demokrasinin işleyişindeki sorunları inceleyip çözüm önerileri sunmaktır. Yönetimde halk iradesinin etkin olduğu demokrasilerde en önemli olgu, vatandaşın katılımı ile oluşturulmuş meclistir. Birkaç istisna dışında çoğu ülkenin demokrasiyle yönetildiği ve halklarda demokratik yönetim bilincinin oluştuğu günümüzde, demokrasi her bölge ve ülke için aynı şekilde işlememektedir. Bu durumu belirleyen faktörler, ülkenin sosyal ve ekonomik durumu ile siyasi geçmişidir. Demokrasilerde hukukun üstünlüğü, sivil özgürlükler, seçilmiş temsilciler, muhalif parti ve bağımsız yargı olmazsa olmazdır. Üniter bir toplum olmaktan ziyade parçalanmış yapısıyla, etnik ve mezhepsel açıdan bölünmüş bir ülkedir. Toplumun idealize ettiği demokrasi anlayışı, siyasi-ekonomik gelişme ile birlikte liberal bir sistemdir. Bu itibarla, Irak'ın hak ettiği idealize demokrasisine ulaşması yolunda karşılaşılan sıkıntılar ve bu problemlere çözüm önerileri çalışmanın kapsamını oluşturur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate and offer solutions to problems in the functioning of Iraqi democracy, which has hosted various ethnic groups throughout history and whose political fluctuations never end. Parliament formed by the participation of citizens is the most important phenomenon in democracies that public's will is active. Nowadays, with few exceptions, many countries are ruled by democracy and the idea of democratic governance is popular in the society. But democracy does not function in the same way in every region and country. The factors that affect this situation are social and economic condition and political history of the country. Supremacy of law, civil freedom, elected representatives, dissident political party and independent judiciary are indispensible elements of democracies. Iraq is a country divided in ethnic and sectarian terms with a largely fragmented structure and not being a unitary society. The concept of democracy that society has idealized is a liberal system along with political-economic development. In this respect, the problems encountered in reaching the ideal democracy that Iraq deserves and the solution proposals for these problems are the scopes of this study.