Ruh sağlığı çalışanlarının psikiyatrik hastalıklarda sanal gerçeklik yönteminin kullanımı hakkında tutum çalışması
Psychological health workers attitudes about the use of virtual reality method in psychiatric disorder
- Tez No: 514632
- Danışmanlar: PROF. DR. KAŞİF NEVZAT TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ruh sağlığı çalışanlarının psikiyatrik hastalıklarda sanal gerçeklik yönteminin kullanımı hakkında tutum çalışması Teknolojideki ilerlemeler, sağlık konularıyla daha etkin bir şekilde başa çıkmak için yeni yöntemler sunmaktadır. Birçok psikiyatrik hastalık için Teknoloji Destekli Psikoterapi uygulamaları geliştirilmiştir. Bu teknolojilerden son dönemde yaygın olarak kullanılmaya başlayan bir tanesi de sanal gerçekliktir. Sanal gerçeklik, kullanıcıların bir bilgisayar ekranında görüntülerin harici gözlemcileri olmadığı, ancak bilgisayar tarafından oluşturulan üç boyutlu sanal dünyada aktif katılımcılar oldukları yeni bir insan-bilgisayar etkileşim paradigması sunmaktadır. Sanal gerçeklik, klinisyenlerin temel işlevleri yerine getirmelerine yardımcı olmak için ayrıntıları ekleyebilmekte, silebilmekte ya da vurgulayabilmektedir. Bu benzersiz özellikler, hastaya geleneksel eğitim ve tedavide daha önce pahalı veya imkansız olan problemler için uzmanlaşmış, daha güvenli tedavi teknikleri sağlayabilmektedir. Bu nedenlerle sanal gerçeklik yakın zamanda klinik psikolojide çok dikkat çekmiştir. Sanal Gerçekliğin psikiyatrik hastalıklarda kullanımı, ülkemiz için oldukça yeni bir durumdur. Hastalar Sanal Gerçeklik ile tedavi yönteminden haberdar olmamakla birlikte, birçok ruh sağlığı çalışanın da konu hakkında bilgi eksikliği bulunmaktadır. Bununla birlikte Sanal gerçekliğin psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanımını ele alan araştırma sayısı da ülkemiz için oldukça sınırlıdır. Bu noktadan hareketle hazırlanan çalışmada ruh sağlığı çalışanlarının Sanal Gerçekliğin psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanımına ilişkin bilgi düzeyinin değerlendirilmesi ve bunların sosyo-demografik özelliklere göre farklılaşmasının ele alınması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda 30 sorudan oluşan ve sanal gerçekliğin psikiyatrik hastalıklarda kullanımına ilişkin bilgi düzeyin ölçen Türkiye genelindeki 606 ruh saülığı çalışanına anket uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ruh sağlığı çalışanlarının %21'lik kısmı sanal gerçekliğin psikiyatrik rahatsızlıklarında kullanıldığını bilmemektedir. Psikiyatrik rahatsızlıklarda sanal gerçeklik tedavisinin kullanımını bilme durumu ile yaş, eğitim düzeyi, mesleki tecrübe ve çalışılan kurum türü arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sanal gerçekliğin fobilerin tedavisinde kullanımı sağlık çalışanlarının en çok bilgiye sahip olduğu alandır.
Özet (Çeviri)
Psychological health workers' attitudes about the use of virtual reality method in psychiatric disorders Progress in technology presents new ways of dealing with health issues more effectively. Technology-Assisted Psychotherapy applications have been developed for many psychiatric disorders. Virtual reality is one of these technologies that has recently become widely used. Virtual reality presents a new human-computer interaction paradigm where users are not external observers on a computer screen but are active participants in a computer-generated three-dimensional virtual world. Virtual reality can add, eradicate, or emphasize details to help clinicians perform their basic functions. These unique features are able to provide safer treatment techniques to the patient, specializing in traditional training and prior treatment of problems that are expensive or impossible. For these reasons, virtual reality has recently attracted much attention in clinical psychology. The use of Virtual Reality in psychiatric illness is a fairly new situation for our country. Although the patients are not aware of the method of treatment with Virtual Reality, many mental health workers are also lacking knowledge about the subject. However, the number of studies dealing with the use of virtual reality in the treatment of psychiatric disorders is also very limited for our country. The aim of this study is to evaluate the level of knowledge about mental health workers' use of Virtual Reality in the treatment of psychiatric diseases and their differentiation according to their socio-demographic characteristics. For this purpose the questionnaire consisting of 30 questions and knowledge relating to the use of virtual reality for psychiatric diseases in general measures implemented in Turkey has 606 employees saülıg spirit. According to findings from the research, 21% of mental health workers do not know that virtual reality is used for psychiatric disorders. There was a significant relationship between the knowledge of the use of virtual reality treatment in psychiatric disorders and age, education level, professional experience, and type of institution being studied. The use of virtual reality in phobia therapy is the most knowledgeable of health professionals.