Esrar bağımlısı olan bireylerde duyusal işlemleme süreçlerinin incelenmesi
Examination of sensory processing in individual with cannabis addicted
  1. Tez No: 514660
  2. Yazar: YASİN TEKECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
TEKECİ, Y. Esrar Bağımlısı Olan Bireylerde Duyusal İşlemleme Süreçlerinin İncelenmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ergoterapi Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Bu çalışma esrar bağımlısı bireylerde duyusal işlemleme süreçlerinin analiz edilebilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Bu amaç doğrultusunda çalışmamızda Adolesan/Yetişkin Dunn Duyu Profili anketi kullanıldı. Çalışmaya yapılan güç ve örneklem büyüklüğü analizinde 0,05 alfa hata payı ve %80 çalışma gücü ile çalışma popülasyonu 35 esrar kullanıcısı birey 35 de sağlıklı birey olmak üzere 70 kişi dâhil edildi. Çalışma grubuna dâhil edilen bireyler Dr. Nafiz KÖREZ Sincan Devlet Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi Denetimli Serbestlik Polikliniği'nde takip edilen kişilerdir. Çalışmamıza çalışma grubundaki bireylerin sosyodemografik verilerine uygun olarak benzer yaş ve cinsiyete sahip, aynı sosyokültürel çevrede yaşayan kontrol grubu alındı. Sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu için Dr. Nafiz KÖREZ Sincan Devlet Hastanesi'nde ilana çıkılarak bireyler çalışmaya dâhil edildi. Örneklem ağırlıklı olarak 18-25 yaş grubu orta sınıfta yaşayan insanlardan oluşmakla birlikte 18-60 yaş arası popülasyondan bireyler içermektedir. Bağımlılık epidemiyolojisine uygun olarak çalışmamızda bireyler genç nesil ağırlıklı görülmektedir. Gruplar arasında p≤0,05 tutularak yapılan değerlendirmeler sonrasında sadece duyusal sakınma alanında anlamlı farklılık bulundu. Madde kullanıcısı bireyler sakınma davranışı tercihlerini çevreye bir adaptasyon olarak, sosyal izolasyon, sosyal etkileşimden kaçınma ve yalnızlığı seçme gibi davranışlarla gösterirler. Çalışmamız hem duyu bütünlüğü yaklaşımı hem de ergoterapinin diğer yaklaşımları açısından yeni çalışmalar gerekliliğini ortaya koyuldu. Bu çalışma esrar kullanıcılarında duyusal bilgilerin işlemlenmesini analiz edilmesini içeren ilk çalışma olup, Türkiye popülasyonunda bağımlılık rehabilitasyonu için yeni bir bakış açısı sunabilecek ergoterapi yaklaşımları için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
TEKECI, Y. Examination of Sensory Processing in Individual with Cannabis Addicted. Hacettepe University Institute of Health Sciences Master Thesis in Occupational Therapy Program, Ankara 2018. This study was conducted in order to analyze sensory processing processes in cannabis addicted individuals. For this purpose, we used Adolescent/Adult Sensory Profile questionnaire. In the analysis of the power and sample size of the study, 70 individual were included in the study population with 35 cannabis users and 35 healthy individuals with an error margin of 0,05 and 80% working power. Individuals included in the study group, Nafiz KÖREZ Sincan Govermental Hospital Alcohol and Substance Abuse Treatment and Training Center are the people who are followed in the Probation Policlinic. A control group with similar age and sex and living in the same sociocultural environment was included in accordance with the sociodemographic data of the individuals who in study group. For the control group of healthy individuals, Dr. Nafiz KÖREZ at the Sincan Govermental Hospital, individuals were included in the study. The sample is predominantly of 18-25 age group. The general study population, however, is between 18 and 60 years old. When accordance with addiction epidemiology, we see that the younger generation of individuals is predominant in our study. There was a significant difference only in the area of sensory avoidance after the evaluations by holding p≤0.05 between the groups. Substance-user individuals exhibit their preferences for avoidance behavior as an adaptation to the environment, such as social isolation, avoidance of social interaction and choosing loneliness. Our study revealed the necessity of new studies in terms of both sensory integration approach and other approaches of occupational therapy. This study is the first trial with the cannabis users in analyzing the sensory information processed, for the rehabilitation of addiction population in Turkey is important for occupational therapy approaches could provide a new perspective.