Ankilozan spondilitli hastalarda anti-tnf tedavisi ile eş zamanlı başlatılan bilişsel egzersiz terapi yaklaşımı'nın hastalığın semptomları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of cognitive exercise therapy approach started simultaneously with anti tnf therapy on symptoms of disease in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 514659
  2. Yazar: NUR BANU KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Ankilozan Spondilit (AS) tanısı alan hastalarda anti-TNF tedavi ile eş zamanlı başlatılan Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı'nın (BETY) hastalığın semptomları üzerine etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Hastalar yalnız anti-TNF tedavi alanlar ve anti-TNF tedavi ile beraber BETY eğitimi alanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Spinal mobilite; servikal rotasyon, lateral lumbal fleksiyon ve tragus-duvar mesafesi ölçümleri ile kaydedildi. Hastalık aktivitesi için Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivitesi İndeksi, fonksiyonel seviyenin belirlenmesi için Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi, istirahat ağrısı, hareket ağrısı ve yorgunluk için Vizüel Analog Skalası, uyku kalitesi için Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği, anksiyete ve depresyon seviyeleri için Hastane Anksiyete Depresyon Skalası, yaşam kalitesi için Kısa Form-36 kullanıldı. Hastaların bilişsel seviyeleri Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı ölçeğiyle ve günlük yaşam aktiviteleri Sağlık Değerlendirme Anketi ile değerlendirildi. Grup 1 (n=12) anti-TNF tedavi ile eş zamanlı olarak BETY eğitimi alırken, grup 2 (n=36) yalnız anti-TNF tedavisi ile takip edildi. Grup 1'deki hastalar 12 hafta boyunca, haftada 3 gün, birer saat BETY eğitimine katıldı. 12 hafta sonunda tüm ölçümler her iki grup için tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the efficacy of the Cognitive Exercise Therapy Approach (Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı- BETY), which was started simultaneously with anti-TNF therapy, on the symptoms of the disease in patients with ankylosing spondylitis (AS). Patients were divided into two groups; patients with only receiving anti-TNF treatment and patients with receiving BETY training along with anti-TNF therapy. Cervical rotation, lateral lumbar flexion and tragus-wall distance measurements was used to evaluate spinal mobility. Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index was used to evaluate the functional status, Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index was used to identify disease activity of the patients. The Visual Analogue Scale was used to determine each level of pain during rest, pain during movement and fatigue. The Pittsburgh Sleep Quality Scale was used to assess sleep quality, and the Hospital Anxiety Depression Scale was used to assess anxiety and depression levels of the patients. The cognitive levels of the patients were assessed by the BETY Scale and the daily living activities were evaluated by the Health Assessment Questionnaire. The quality of life of the patients was assessed by the Short Form-36. Group 1 (n=12) was followed by anti-TNF therapy and BETY training while group 2 (n=36) was followed by anti-TNF therapy only. Patients in group 1 participated in BETY training for one hour, 3 days a week for 12 weeks. After 12 weeks, all measurements were repeated for both groups.