The economic analysis for the efficiency of using fertilizer in the production of vegetable in greenhouses in Slemani province: 2016 Bazian case
Süleymaniye ilinde seralarda sebze üretiminde gübre kullanma etkinliğinin ekonomik analizi: 2016 Bazian örneği
  1. Tez No: 514699
  2. Yazar: AKO HUSSEIN MOHAMMED AMIN MOHAMMED AMIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ekonomik ve teknik kriterlere uygun olmayan üretim unsurları daha az verimliliğe ve yüksek maliyetlere yol açmaktadır. Bu durum kaynakların tam ve optimal kullanım eksikliğine yol açmaktadır. Bu yüzden, tarım sektörü ile ilgili üreticiler verimliliği artırıcı ve maliyetleri azaltıcı yöntemler üzerine odaklanmalıdırlar. Bu statüde tarla yönetiminde bilimsel metot verimliliği arttırmada ve maliyetleri azaltmada etkin bir rol üstlenecektir. Bu anlamda bu tezin amacı üretim fonksiyonundan hareketle salatalık, domates, yeşilbiber gibi sebzelerin yetiştirilmesinde gübre kullanımının etkinliğini belirlemektir. Bu fonksiyondan hareketle sebze üretiminde üretim unsurlarının miktarları ve sebze üretimi arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Dahası, veriler sadece pozitif bir etkiye yol açmamıştır aynı zamanda Süleymaniye bölgesinde önemli ölçüde etkin değildir. Bu açıdan bu çalışma Bazian Bölge'sindeki gübrenin kullanma biçimlerini ve bunun etkisini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of production elements without relying on economic and technical criteria leads to low productivity and higher costs. This condition leads to a lack of full and optimal utilisation of resources; therefore, for those interested in the agricultural sector should focus their attention on the methods induce to increasing productivity and lower costs of production. In this status, the scientific method in farm management will be the primary and sufficient condition for achieving increased productivity and lower costs. In this sense, the objective of the research is to determine the efficiency of fertiliser use to grow vegetables (cucumber, tomato, green pepper) in greenhouses. However, this study shows that there is a positive correlation between the amount of vegetable production and the quantities of production elements used in vegetable production. Also, the data show that not every increase in use fertiliser always positive effect and shows that the degree of fertiliser use in Slemani Province is not highly efficient, this study has attempted to clarify the impact of this use and how to use fertilisers in Bazian District in the Slemani Province.