Diyarbakır ili mercimek üretim alanlarında sorun olan yabancı ot türlerinin araştırılması
Investigation of weed in species lentil production areas of Diyarbakir province
  1. Tez No: 514728
  2. Yazar: HAZAL MERVE BALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMALİ ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mercimek, Diyarbakır ilinde kuru tarımın yapıldığı alanlarda ekonomik getirisi yüksek olan ana ürünlerden biridir ve tarımsal üretim bakımından önemli bir yerdedir. Mercimek tarlalarında bitki koruma sorunlardan biri olan yabancı otlar önemli problem oluşturmaktadır. Diyarbakır iline bağlı Merkez (Kayapınar ve Sur) ve 5 ilçe (Çermik, Çınar, Ergani, Bismil, Silvan) olmak üzere toplam 6 ilçede, 55 üretim alanında 2017 yılında yürütülen bu çalışmada, mercimek tarlalarında bulunan yabancı ot türleri, yoğunlukları ve rastlanma sıklıkları belirlenmiştir. Araştırmanın yapıldığı alanlarda, 2 tür Orobanchaceae, 11 monikotiledon, 76 dikotiledon olmak üzere 26 familyaya ait 75 cins ve 89 yabancı ot türü bulunduğu ve yabancı ot yoğunluğunun ortalama 35 bitki (adet/m2) olduğu saptanmıştır. Araştırmanın yapıldığı ilçeler içerisinde en fazla yabancı ot tür sayısına Silvan İlçesinde rastlanmış olup (78), bunu sırasıyla Ergani (51), Merkez (45), Bismil (35), Çınar (33) ve Çermik (25) takip etmiştir. İl genelinde ortalama olarak m2'de en yoğun türün Sinapis arvensis L. (7,38 adet/m2)'in olduğu tespit edilmiş, bunu sırasıyla Avena sterilis L. (6,55 adet/m2), Ranunculus arvensis L. (3,49 adet/m2), Papaver sp. (2,78 adet/m2), Anthemis chia L. (2,11 adet/m2), Vaccaria pyramidata Medik. (1,72 adet/m2), Galium sp. (1,43 adet/m2) ve Vicia sativa L (1,19 adet/m2) takip etmiştir. Rastlanma sıklığında ise en yaygın türler sırasıyla Sinapis arvensis L. (%87,96), Vaccaria pyramidata Medik. (%87,22), Papaver sp. (%84,38), Vicia sativa (%77,02), Ranunculus arvensis (%68,11),Avena sterilis L. (%67), Cephalaria syriaca (L.) Schrad (%61,93), Silene conica L. (%53,59) ve Anthemis sp. (%52,60) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lentil is one of the most important products that has a high contribution to livelihood in dry farming fields in Diyarbakır. Weeds take an important place among the plant protection issues of lentil. This study was done during 2017 in 55 lentil fields located in six districts, which included central districts (Kayapınar an Sur) and five other districts (Çermik, Çınar, Ergani, Bismil, Silvan) in Diyarbakır province. In this work, we recorded the types of weeds in lentil, their intensity and frequency. In the surveyed fields, there were two parasitic, 11 monocotyledonae, and 76 dicotyledon weeds. In total, there were weed species belonging to 26 families and 75 genus, and weed species' density was 35 plants m2 Throughout the surveyed lentil fields in various districts, the highest number of weed species has been encountered in Silvan (78) and the other districts with highest weed number were Ergani (51), Merkez (45), Bismil (35), Çınar (33), and Çermik (25), respectively. The results showed that the most recorded species was Sinapis arvensis L. (7,38 number/ m2) followed by Avena sterilis L. (6,55 number/ m2), Ranunculus arvensis L. (3,49 number/ m2), Papaver sp. (2,78 number/ m2), Anthemis sp. (2,11 number/ m2), Vaccaria pyramidata Medik. (1,72 number/ m2), Galium sp. (1,43 number/ m2), Vicia sativa L (1,19 number/ m2). As for as the frequency is concerned, the most common species have been determined as Sinapis arvensis L. (87,96%), Vaccaria pyramidata Medik. (87,22%), Papaver sp. (84,38%), Vicia sativa (77,02%), Ranunculus arvensis (68,11%), Avena sterilis L. (67%), Cephalaria syriaca (L.) Schrad (61,93%), Silene conica L. (53,59%) and Anthemis sp. (52,60%)