Farklı dikim parametreleri kullanılarak dikim kalitesinin modellenmesi
Modeling of seam quality by using different seam parameters
  1. Tez No: 514727
  2. Yazar: ESRA ZEYNEP YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY PAMUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışma ile örme konfeksiyonunda, belirlenen kumaş gruplarında iyi bir dikim performansı elde edebilmek için gerekli dikiş koşullarının belirlenmesi ile hazır giyim işletmelerinde üretim performansının arttırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, farklı gramaj ve içerikte üretilen örme kumaşların, farklı dikim parametreleri (dikiş tipi, dikim yönü, dikiş ipliği cinsi, dikiş iğnesi numarası ve dikiş sıklığı) kullanılarak dikilmesi ile elde edilen numunelerin yıkama öncesi ve 10 tekrarlı yıkama sonrası dikiş mukavemeti, dikiş büzgüsü, dikiş hasarı ve dikiş randımanı özellikleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalardan elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş, bu veriler ışığında dikim kalitesine etki eden faktörler analiz edilerek, farklı kumaş, dikiş ipliği ve dikim parametreleri ile tekrarlı yıkamanın dikim kalitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, dikiş mukavemeti, dikiş büzgüsü ve dikiş hasarı özelliklerinin, kumaş özellikleri, dikiş ipliği özellikleri ve dikim parametreleri yardımıyla tahminlenmesini sağlayacak denklemler, çok değişkenli doğrusal regresyon analizi yöntemi kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to improve the production performance of the apparel companies by determining the appropriate sewing parameters for specified fabric groups. For this purpose, knitted fabrics with different weight and raw material were produced. Samples were sewn with using different sewing parameters (stitch type, seam direction, sewing thread type, needle size, and stitch density) and seam strength, seam pucker, sewing damage and seam efficiency properties were measured before and after 10 cycles laundering. The data obtained from experimental studies were evaluated statistically. In the scope of the data, the factors that affect seam quality and the relationships between fabric, sewing thread, sewing parameters and washing procedure on seam quality were analyzed. As a result of the study, equations were derived by multivariate variance analysis for the prediction of seam strength, seam pucker, and sewing damage by using fabric properties, sewing thread properties, and sewing machine parameters.