3 eksen kartezyen robotlarda konstrüktif iyileştirmeler
Structural design improvement of 3 axis cartesian robots
  1. Tez No: 514736
  2. Yazar: SERKAN POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR LİVATYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bir makine tasarımcısının hedefi, amaçlanan işi yapacak olan sistemi gerekli mekanik parçaları bir araya getirerek en optimum şekilde yapmaktır. Bu yolda sistemin sınır değerlerinin doğru belirlenmesi, hedefe ulaşılma yüzdesini doğrudan etkileyen bir faktördür. Bu tez çalışması; pazar ihtiyaçları, mevcut robotların incelenmesi, ülke sanayi şartları, mekanik sistem optimizasyonu, alt sistemlerin ve komponentlerin hesaplamaları, Bilgisayar destekli analiz ile komponent optimizasyonu gibi konuları ele alarak, optimum şartlarda bir 3 eksen kartezyen tasarımı sunmaktadır. Son kullanıcıdan alınan geri bildirimler ve yapılan gerekli testlerle tasarım son halini almış ve en optimum seviyeye getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of a mechanical designer is to build the optimum system by using necessary mechanical parts to make the required job. The correct determination of the system's limit values in this way is a factor that directly affects the percentage of reaching the target. This thesis study presents a 3-axis Cartesian robot design under optimal conditions by taking into consideration such issues as market requirements, examination of existing robots, country industrial conditions, mechanical system optimization, computation of subsystems and components, computer aided analysis and component optimization. With the feedback from the end user and after the required tests, the design has been finalized by improving the construction to the optimum level.