Kompozit malzemelerde yapışma bağlantılarının hasar davranışları üzerine deniz suyu etkilerinin araştırılması
The investigation of sea water effects on demage of behavior of adhesive joints in composite materials
- Tez No: 514738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada kompozit malzemelerde bindirmeli yapışma bağlantılarının hasar davranışları üzerinde deniz suyunun etkileri deneysel yöntemlerle araştırılmıştır. Kompozit malzeme olarak sekiz tabakalı örgülü cam elyaf/epoksi kompozit levhalar ve yapıştırıcı olarak ta epoksi esaslı yapıştırıcılar kullanılmıştır. Yama ve yapıştırılan kompozit levha olarak aynı malzemeden yararlanılmıştır. Numunelerde kompozit levhanın fiber takviye açısı olarak [0°]8 kullanılırken, yamanın fiber takviye açıları [0°]8, [15°]8, [30°]8, [45°]8 olarak kullanılmıştır. Yama uzunlukları 20 mm, 30 mm, 40 mm olarak seçilmiş ve bağlantılar tek ve çift yüzlerinden birleştirilerek deniz suyunun içerisinde 9 ay, 12 ay, 15 ay ve 18 ay süre ile bekletilmiştir. Deniz suyundan çıkarıldıktan sonra çekme testine tabi tutulan numunelerin hasar yükleri deniz suyunda bekletilmemiş numunelerin hasar yükleri ile karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmanın sonun da deniz suyunun bağlantıların mukavemetini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Hasar yüklerindeki en büyük azalmanın 18 ay süresince deniz suyunda bekletilmiş 20 mm bindirme uzunluğuna sahip numunelerde meydana geldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the failure behaviors of adhesively strap joints in composite plates which were stayed in the sea water were analysed with experimentally. The eight layered woven glass fiber/epoxy composite plates were used as adherend and epoxy based adhesive were used as bonded material. The patch and adherend were used as same composite plates. In the producing of specimens, the [0°]8 layer sequence were used for composite plates of adherent and [0°]8, [15°]8, [30°]8, [45°]8 layer sequences were used for patch. The lap length of adhesively joints were chosed as 20 mm, 30 mm and 40 mm and the adhesively joints were realised with single and double lap. Then the specimens were stayed in sea water 9 month, 12 month, 15 month and 18 month. The failure loads of the samples which were stayed in the sea water were compared with the failure loads of dry samples. As a results of study, it has been observed that the failure loads were decreased with stayed in the sea water. It has been determined that the greatest reduction in damage loads occurs in specimens with a 20 mm trap length stored in seawater for 18 months.