Portal hipertansiyon oluşturulmuş ratlarda, ince bağırsak, kolon ve pankreas dokularında oksidatif stresin araştırılması
Oxidative stress markers in small intestine, colon and pancreas tissues of rats with portal hypertension
- Tez No: 514821
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ UYANIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Portal hipertansiyon (PHT), portal ven basıncının 10 mmHg'nın üzerine çıkması ile karakterize olan ve siroz, ensefalopati, gastrointestinal kanama gibi ciddi komplikasyonlara yol açan hiperdinamik bir dolaşım bozukluğudur. Bu çalışmada PHT 'da kolon, ince barsak ve pankreas dokularında oksidatif stresin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 25 adet erkek Sprague-Dawley ratlar kullanıldı. Ratlar 2 gruba ayrıldı: grup1 (n=13) kontrol grubu, grup2'ye (n=12) parsiyel portal ven ligasyonu uygulanarak 8 hafta sonra portal hipertansiyon oluşturuldu.Süre sonunda ratlar dekapite edilerek kolon, ince barsak ve pankreas dokuları çıkarıldı. Bu dokularda nitrik oksit (NO), myeloperoksidaz (MPO), ksantin oksidaz (XO), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktiviteleri spektrofotometrik olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Portal hypertension (PH) is a hyperdinamic circulation disorder characterized by high portal venous pressure which is above 10 mmHg. Cirrhosis, encephalopathy and gastrointestinal bleedings are the major severe complications of PH. The aim of our study was to evaluate the changes in oxidative stress markers in small intestine, colon and pancreas tissues of rats with PH. A total of 25 male Spraque-Dawley rats were assigned into two groups randomly. Group 1 rats (n=13) comprise the control group, whereas Group 2 rats (n=12) comprise PH group. PH was induced by the ligation of portal vein for 8 weeks. At the end of the experimental period, the above mentioned tissues were removed after decapitating the rats. Nitric Oxide (NO) levels and Myeloperoxidase (MPO), Xanthine Oxidase (XO), Superoxide Dismutase (SOD) and Glutathione Peroxidase (GSH-Px) activities were measured in these tissues spectrophotometrically.