Latin Amerika ve Anadolu toplumlarında zeytin ve zeytinyağının yerinin kültürel ve ekonomik açıdan karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of olive and olive oil in Latin America and Anatolia in terms of cultural and economic aspects
  1. Tez No: 514822
  2. Yazar: FİLİZ AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK KOCA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çevresel koşullardaki değişkenlik toplumların sosyokültürel ve sosyoekonomik yaşamında çeşitliliğe neden olmaktadır. Bu çalışma Latin Amerika ve Anadolu toplumlarında zeytin ve zeytinyağının kültürel ve ekonomik açıdan genel bir karşılaştırmasının yapılmasını amaçlamaktadır. Bu çerçevede, zeytinin tarihçesi, zeytin bitkisinin özellikleri, yetiştiği çevresel koşullar, zeytinyağı üretimi, zeytin ve zeytinyağının kullanımı incelenmekte ve Latin Amerika ile Anadolu bölgelerinin zeytin kültürü bağlamında tarihsel, çevresel, ekonomik değerlendirilmesi ve karşılaştırılması yapılmaktadır. Çalışmanın sonucunda, Akdeniz Havzasının çevresel koşullarında gelişen zeytin kültürünün, Avrupalıların Amerika'ya gelişini ve bu medeniyetlerin etkileşimini takiben, Latin Amerika'nın zeytin kültürüne elverişli çevresel koşullara sahip olduğu kesimlerinde giderek yaygınlaşmaya başladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Variability in environmental conditions causes diversity in the sociocultural and socioeconomic life of societies. This study aims to make a general comparison between Latin American and Anatolian societies cultural and economically in olive and olive oil. Within this framework, olive history, characteristics of olive plant, environmental conditions, olive oil production, use of olive and olive oil are examined, and historical, environmental and economic evaluation and comparison is made between Latin America and Anatolian regions in the context of olive culture. As a result of the study, it is observed that the olive cultivation developed in the environmental conditions of the Mediterranean Basin is becoming increasingly widespread in parts of Latin America where have favorable environmental conditions for olive culture/cultivation, following the development of Europeans and the interaction of these civilizations.