Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru ve norm denetimi kararlarının uyumlaşma sorunu: Mülkiyet hakkı örneği
The consistency problem between Constitutional Court's individual application judgements and constitutionality review judgements: An examination of property rights judgements
  1. Tez No: 514828
  2. Yazar: İSMAİL EMRAH PERDECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türkiye'de yargısal anlamda anayasallık denetimini gerçekleştiren tek kurum Anayasa Mahkemesi'dir. Anayasa Mahkemesi bu denetimi, kurulduğu 1961 yılından bu yana“norm denetimi”yolu ile verdiği kararlar üzerinden gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği ile Anayasa Mahkemesi'ne bir başka yargısal anayasallık denetimi yolu olan“bireysel başvuru”inceleme yetkisi de verilmiştir. Bu iki denetim türü her ne kadar yöntem, amaç ve etkileri bakımından farklılaşsa da denetime esas aldıkları ölçüt olan Anayasa hükümlerinin yorumlanarak uyuşmazlıklara uygulanması anlamında ortak bir noktada buluşmaktadır. Bu buluşma hali Anayasa Mahkemesi'nin iki denetim türünde verdiği kararlar arasında bir“uyumlaşma”sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada anayasa yargısı kavramı, Anayasa Mahkemesi'nin norm denetimi ve bireysel başvuru denetimi inceleme yöntemleri, iki denetim türüne ilişkin kararlar ve kararların etkileri incelenmiştir. Bu incelemeler ışığında iki tür karar arasında uyumlaşma sorununun sıkça karşılaşılabilecek bir mesele olduğu görülmektedir. Ancak bahsedilen sorun bağlamında mülkiyet hakkına ilişkin kararlar üzerinden yapılan değerlendirmede, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararlarda uyumlaşma sorununa yönelik çözümler üretmekte zorlandığı ve ötesinde böyle bir sorununun varlığını en azından algıladığına yönelik emareleri tatmin edici biçimde ortaya koyamadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The only institution that examines constitutionality in terms of the judiciary in Turkey is the Constitutional Court. The Constitutional Court has been carrying out this task with the judgements rendered through“constitutionality review”since 1961 when it was found. However, with the constitutional amendment in 2010, The Constitutional Court vested in a new task that is called“individual application”which is another way of constitutional jurisdiction review. Although these two types of reviews differ in terms of method, purpose, and effects, they meet in a common ground when it comes to interpreting constitutional provisions and applying them to the disputes. This ground brings forth a problem of“consistency”between the two types of judgements. In this study, the term of constitutional judiciary, the procedures and judgements both of constitutionality review and individual application, and the effects of these judgements are scrutinized. In light of these investigations, when we examine the judgements on property rights, it is seen that the consistency problem between these two types of judgements is a matter that may be seen frequently. However, in the context of the aforementioned problem, it is seen that the Constitutional Court is not able to produce satisfactory solutions to the problems of consistency and beyond that, it fails to present, at least, the signs indicating that it perceives the existence of such a problem.