Étude des énoncés parémiques en fle
Fransızca öğretiminde deyimsel sözcelerin yeri ve önemi
- Tez No: 514827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dil, kullanıldığı toplumun kültüründen ayrıştırılamayan bir sistemdir. Birey ise iletişim ihtiyacı duyan sosyal bir varlık olarak bu sistemin merkezinde yer alır. Dil ile birlikte birey de karşılıklı olarak değişir ve gelişir. Bir dilin zenginliğini oluşturan söz varlığı, düzanlamsal kullanımların yanısıra yananlamsal kullanımlara da bağlıdır. Her doğal dil sisteminde var olan bu dilsel yapılar anadilimizde içselleştirilmiş bir biçimde yol alırken, yabancı dil öğreniminde bazı güçlüklere neden olabilir. Bundan dolayı yabancı dil öğretiminde yananlamsal kullanımların sıklıkla görüldüğü deyimsel söylemler geri planda kalmaktadır. Oysa ki, bir yabancı dili işlevsel anlamda kullanıyor olabilmenin temel unsurlarından biri de bu yapıları özümseyebilmektir. Bu noktadan yola çıkarak çalışmamızı Fransızca'da deyimsel söylemler üzerine kurmayı tercih ettik. Çalışmamızda ilk olarak sözceleme kavramının tanıma açıklık getirmeye çalıştık. Daha sonra sözcelemede önemli bir yere sahip deyimsel söylemlerin sınıflandırmasını yaptık. Deyimsel söylemlerin tarihçesine değinerek başladığımız çalışmamızın ikinci bölümünde, her iki dilde de aynı anlama sahip elli farklı deyimsel söylemi; dilsel, kültürel, bölgesel ve dinsel farklılıkları daha açık görebilmek için, anlamsal, sözdizimsel ve zihnimizde canlandırdıkları imgeler açısından karşılaştırdık. Çalışmamızın son bölümü ise bu deyimsel söylemlerin yabancı dil öğretiminde nasıl kullanılabileceklerine dair üç farklı ders önerisinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The language is a system that cannot be separated from the community in which it is used. As for the individual, he is at the very center of this system as a social creature who needs to communicate. The individual and the language evolve mutually and transform into a new entity. The vocabulary that composes the richness of a language is up to not only denotative usages but also connotative ones. While these linguistic structures that exist in every natural language proceed in a much more internalized in our mother language, in the process of learning a foreign language they may cause certain difficulties. Therefore, the idiomatic discourses in which we can observe a lot of connotative usages remain in the background of this process. However, one of the fundamental factors of using a language properly is to be able to internalize these structures. From this point forth, we decided to build our study on the French idiomatic discourses. In our study, we tried to clarify the definition of the enunciation concept. Afterwards, we made a specific classification for these idiomatic discourses that have an important place in enunciation. Second part of our study where we started by speaking of the history of the idiomatic discourses, we compared fifty of them, that have the exact same meanings in these two languages and cultures, by their semantic and syntactic structures alongside the images that they make appear in our minds, in order to see the linguistic, cultural, religious and regional differences between the idiomatic discourses. The last part of our study comprises three different worksheets proposed by us about how to use these idiomatic discourses usefully and effectively in the foreign language teaching.