Akciğer tüberkülozlu hastaların bronkoalveolar lavajında il-12, ifn-γ ve sil-2 düzeyleri
Il-12, ifn-γ and sil-2 levels in bronchoalveolar lavage ofpatients with pulmonary tuberculosis
- Tez No: 514845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZ Amaç: Çalışmamızda lokal immün cevabı yansıttığı düşünülen sitokin seviyelerini (İL-12, İFN-γ ve sİL-2) bronkoalveolar lavaj sıvısında ölçerek balgamda yayma negatif saptanan hastalar ile balgam yayması pozitif olan hastaları karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışma retrospektif olarak dizayn edildi. Çalışmaya Ekim 1998-Şubat 1999 arasında Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tetkik ve tedavi edilen 24 tüberküloz hastası alındı. Kontrol grubu olarak diğer nedenlerle bronkoskopi yapılmış olan akciğer malignitesi veya tüberkülozu olmayan 15 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: We aimed to compare cytokine levels (IL-12, IFN-γ and IL-2), thought to reflect local immunologic response, in sputum smear positive and negative patients by measuring them in bronchoalveolar lavage fluid in this study. Material and Methods: The study had a retrospective design. A total of 24 tuberculosis patients who were examined and treated at Yedikule Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital between October 1998 and February 1999 were included. Patients without pulmonary malignancy and tuberculosis who had undergone bronchoscopy for other reasons were included as the control group.