Occupational statisfaction, anxiety, depression of workers from different profession in a mine
Bir maden işletmesinde farklı mesleklerden çalışanların mesleki doyum, kaygı ve depresyon düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 514860
  2. Yazar: SİNAN SARICA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA BARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsan toplum içinde yaşayan, çeşitli etkilere maruz kalan ve bunlara tepki veren bir varlıktır. Günlük yaşam, insanın belli faktörlere bağlı olarak gerçekleşen duyuş, algılayış, düşünüş ve davranışlarını kapsayan karmaşık bir süreçtir. Psikoloji bu karmaşık süreçleri inceleyen bir bilimdir. Psikoloji ile ilgili yapılan tariflere bakıldığında, bunların, bireyin davranışlarının yanı sıra çevresiyle olan ilişkilerini de kapsadığı görülmektedir. Psikoloji, görünen insan davranışlarının ortaya çıkış nedenlerini, insanda meydana gelen davranış süreçlerinin nasıl meydana geldiğini de araştıran bir bilimdir. İnsanın yaşam alanlarının çeşitliğine bağlı olarak, gelişim sürecinde olan psikoloji, çeşitli uzmanlık alanlarına ayrılmıştır. Yirminci yüzyılın başlarında gelişen endüstriye paralel olarak insanların yaşam biçimlerinin yanı sıra çalışma şekilleri de değişmiş; bu durum bir takım sorunları beraberinde getirirken, diğer yandan birim zamanda insandan daha fazla verim alma problemini de ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmanın amacı, maden çalışanlarında, farklı meslek gruplarına sahip bireylerin (işçi, mühendis ve memur) mesleki doyum, depresyon ve kaygı düzeyleriyle olan ilişkilerinin değerlendirilmesidir. Araştırma verileri“Mesleki Doyumu Ölçeği”,“ Kaygı Düzeyi Ölçeği”ve“Depresyon Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 Programı ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Human being is an entity living in society, exposed to various influences and reacting to them. Daily life is a complex process involving feelings, perceptions, thoughts and behaviors of people depending on certain factors. Psychology is a study of these complex processes. When looking at the psychology-related texts, it seems that they include relationships with the environment as well as the behavior of the individual. Psychology is a science that investigates the reasons for appearance of visible human behavior and how the behavioral processes that take place in the human body are shaped. Depending on the diversity of people's living spaces, the psychology that is in development is devoted to various areas of specialization. Parallel to the industry that developed in the early twentieth century, people's lifestyles as well as the way they work have changed; While this brings with it a number of problems, it also reveals the problem of getting more efficiency from the people on the one hand. The purpose of this research is to investigate the extent to which the blue collar working group has achieved job satisfaction and burnout. . The aim of this research is to evaluate the relationships between occupational satisfaction of depressed and anxious levels of individuals (workers, engineers and civil servants) with different occupational groups in mining workers. The research data were collected by“Occupational Satisfaction Scale”,“Anxiety Level Scale”and“Depression Scale”. The data was analyzed with the SPSS 22.0 program.