CİSG'nin uygulanmasında sözleşmenin temel ihlali
The concept of fundamental breach of the contract in the light of CİSG
- Tez No: 514881
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sözleşmenin temel ihlali, CISG'nin çözüm sistemi içerisindeki kilit kavramdır. Dünyanın çeşitli bölgelerindeki farklı yargı yetkileri ve mahkemeler ve malların uluslararası satışı alanında CISG'yi bir kanun hükmü olarak imzalayan ve kabul eden ülkeler tarafından verilen çeşitli kararların ve söz konusu kararlardan meydana gelebilecek uyuşmazlıkların detaylı analizi ile sözleşmenin ihlalinin hakimler tarafından ne kadar temel göründüğüne ve söz konusu ihlalin her bir somut vaka içerisinde nasıl anlaşıldığına yönelik bir sonuca varılabilmektedir. Farklı hukuki sistemlerin özenli analizi ile bir tarafın sözleşmeyi feshetme hakkı bulunduğunda nadiren bir anlaşma olduğu söylenebilmektedir. Vurgulanması gereken bir şeyse sözleşmenin temel ihlali, dikkatle yorumlanması ve uygulanması gereken yasal bir husus, bir ilkedir. Neden?“Pacta sunt servanda”korunması gereken bir ilke olduğu ve sözleşme feshinin başvurulması gereken son çözüm yolu, atılması gereken son adım olduğu açıktır. Biz de bu çalışma ile Sözleşmenin Temel İhlalı Kavramı ve CISG deki sözleşmenin temel ihlali tanımı ile ilgili mahkeme uygulamaları ve teorik tartışmaları analiz ettikç Bunu yaparken Uluslararası Mahkemelerin içtihadı ile birlikte doktrinde de tartışma yaratan konulara değindik.
Özet (Çeviri)
The concept of fundamental breach plays a crucial role within the remedial system of the U. N. Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG), because the remedies available to the patnies to a contract of sale depend on the character of the breach. From a numerous number of the judgments that have been brought by different jurisdictions and courts all over the world, in the states that have signed and accepted CISG as a ruling letter of law in the sphere of international sale of goods, and disputes that can arise from it, by detailed analyze we can make a conclusion how fundamental breach of the contract was seen by the eyes of judges, and how it was understood in each concrete case. Through careful analyze of different legal systems it can be said that there is hardly an agreement when party has a right to avoid the contract and what kind of circumstances create fundamental breach of contract that gives right to the aggrieved party to claim avoidance of the contact. The Thesis analyses the concept as well as Court interpretation of definition of Fundamental breach of contract contained in Art.25 CISG.