Difenilketen ile pirolün 1:1 ve 2:1 siklokatılma ürünlerinin elde edilmesi ve stereokimyasal yapısının tayini
  1. Tez No: 4668
  2. Yazar: HÜLYA ŞENÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN YILDIRIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZET Bu tez difenilketen ile piralün 1:1 ve 2:1 siklükatılma ürün lerinin elde edilmesi ve bu ürünlerin stereokimyasal yapılarının tayini ile ilgili bilgileri içermektedir. Bif enilketen ile piüol arasında ısısal siklokatılma tepkimesi gerçekleştirildiğinde 1:1 ve 2:1 siklokatılma ürünlerinin bir arada oluştuğu görüldü. Oluşan 1:1 siklokatılma ürününün 4-aza-G, 6-dif enilbisikla [3, 2, D ] hept-2-en_7-on olduğu saptandı ve spektraskopik yöntemlerle stereokimyasal yapısı aydınlatıldı. 2:1 siklokatılma ürününün üç izomer karışımı halinde olduğu görüldü. En fazla miktarda olan izomerin 6-aza-3>,^>, 3, 3- tetrafenil-cis-transoid-cis-trisiklo [5,2,0,0 ' " | nonan-:£f,§_- dion olduğu saptandı ve stereokimyasal yapısı aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work consists of information related to the preparation of 1:1 and 2:1 cycloadduct products of diphenylketene and pyroll, and the determination of the stereochemical structures ? f these products.,. It is observed that when thermal cycloadduct reaction is for med between diphenylketene and pyroll 1:1 and 2:1 cycloadduct products are produced at the same time. The 1:1 cycloadduct product which is formed is established as 4-aza, 6, 6-diphenylbicyclo 13,2,0] hept-2-en-7-on and its stereochemical structure is introduced by spectrocopic methods. It is also observed that the 2:1 cycloadduct product is a combination of,:three 'isomers. The isomer of the biggest quantity is determined as 6-aza-l ;î>, 9, 9-tEtrapheny 1-cis- transoid-cis-tricyclo [ 5,2, 0, 0 ' J nonan- h, g-dion and its stereochemical structure is explained under spectroscopic methods.