Romatoid artritli hastalarda metabolik sendrom sıklığının belirlenmesi
Prevalence of the metabolic syndrome in rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 514927
  2. Yazar: ÖZLEM KABAYEĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Romatoid artritli hastalarda kardiyovasküler hastalık riski artmıştır. Ancak bu risk artışı tümüyle, geleneksel KVH risk faktörleri ile açıklanamamaktadır. Metabolik sendrom, çok boyutlu bir KVH risk faktörü olarak kabul edilmekte ve bireysel komponentlerinin ötesinde ilave bir risk artışını ortaya koyabilmektedir. Bu çalışmada RA'li hastalarda MetS sıklığının ve ilişkili olabilecek faktörlerin ortaya konması planlanmıştır. Çalışmaya Şubat 2008 Nisan 2008 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji polikliniğine başvuran 52 romatoid artrit tanılı hasta ile kontrol grubu olarak, bilinen bir romatolojik hastalığı olmayan ve hasta grubu ile yaş ve cins uyumlu 30 birey alındı.metabolik sendrom belirlenmesi için NCEP ATP III ve modifiye WHO kriterleri kullanıldı. Hastalık aktivitesi DAS-28 aktivitesi ile değerlendirildi. NCEP ATP III kriterleri kullanıldığında metabolik sendrom romatoid artrit hastalarında %17.3, kontrol grubunda %6.5 sıklığında bulundu. İki grup arasında NCEP ATP III tanımlamasına göre metabolik sendrom sıklığı farklı değildi (p=0.158).Modifiye WHO tanımlamasına göre metabolik sendrom sıklığı romatoid artritli hastalarda %28.8 ve sağlıklı kontrollerde %9.7 olarak bulundu. Romatoid artrit hastalarında metabolik sendrom sıklığı kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti ( p=0.040).
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis is a chronic inflammatory disease that is complicated by increased cardiovascular events. In addition to classical cardiovascular risk factors as routinely recommended in CV risk estimation in non-RA subjects, several nontraditional CV risk factors contribute to atherogenesis.The metabolic syndrome constitutes an additional construct that can enhance our understanding of CV disease, and consists of a group of risk factors that are of metabolic origin and tend to cluster in individuals. In tis study we investigated the prevalence of metabolic syndrome -a major contributor to CVD-in a cohort of patients with rheumatoid arthritis and its relationship with rheumatoid arthritis related factors. 52 outpatients with rheumatoid arthritis , and 30 age and sex-matched controls were studied. MetS was assessed according to the adult treatment panel III and modified WHO criteria and rheumatoid arthritis disease activity by the disease activity score of 28 joints . The overall prevalence of MetS was 17.3 % in patients with rheumatoid arthritis and 6.5% in controlsby using NCEP criteria (p=0.158). Patients with rheumatoid arthritis were more likely to have low high-density lipoprotein cholesterol compared with controls (p = 0.02), whereas controls were more likely to have increased waist circumference or raised blood pressure (p = 0.001 and 0.003, respectively). Metabolic syndrom is significantly higher in patients with RA by using modified WHO criteria .(%28.8, %9.7 respectively). Metabolic syndrome is positive corralated with HOMA, weight, body mass index, systoic and diastolic tension and negative corralated with QUICKI. In conclusion, patients with RA have a higher prevalence of the metabolic syndrome than control subjects. Treatment of metabolic syndrome components with systemic inflamation may reduce cardiovascular events