Binalarda kullanılan ısı yalıtım malzemelerinin karşılaştırılması
Comparison of the thermal insulation materials in the buildings
  1. Tez No: 514968
  2. Yazar: VELİ BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA YEREL KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Dünya üzerinde bulunan enerji kaynaklarının tüketimi hızla artmaktadır. Gelişen sanayi, teknoloji ve kentleşme ile birlikte enerji talebi de büyümektedir. Bu sebeple ülkeler enerjinin etkin kullanımı ile ilgili çeşitli politikalar izlemek durumunda kalmış ve yeni standartlar geliştirmişlerdir. Enerji tüketiminin en çok gerçekleştiği sektörlerden biri olan yapı sektöründe enerji tasarrufuna yönelik önlemler alınmalıdır. Konutlarda ısı kaybının önlenmesi ve etkin enerji kullanımının sağlanması için ısı yalıtım uygulaması gereklidir. Bu çalışmada Ankara'da bulunan örnek bir bina için optimum yalıtım kalınlıkları hesaplanmıştır. Hesaplar TS 825 standardı ve ömür maliyet analizi ile yapılmıştır. Ekonomik analizler için bugünkü değer yöntemi ve P1-P2 metodundan yararlanılmıştır. 5 farklı yalıtım malzemesi ve 2 farklı duvar tipi için bulunan sonuçlar grafikler ve tablolar halinde sunulmuştur. TS 825 hesap metoduna göre optimum yalıtım kalınlıklarının 4,4 cm ile 7,9 cm arasında, geri ödeme sürelerinin de 5,1 yıl ile 6,6 yıl arasında değiştiği görülmüştür. Enerji tasarrufunun ise %60,6 ile %63,3 arasında olduğu tespit edilmiştir. Bugünkü değer yöntemi ve P1-P2 metoduna göre hesaplanan optimum yalıtım kalınlıkları ise sırasıyla 1,3 cm ile 5,1 cm ve 2,3 cm ile 6,5 cm arasında değişmiştir. Bulunan sonuçlardaki farklılığın belirli nedenleri vardır. TS 825 hesap metodu binayı bir bütün olarak ele alarak binada meydana gelen tüm ısı kayıplarını dikkate alır. Hesaplarda dış duvarlarda uygulanan yalıtım maliyeti için tüm maliyetler hesaba katılmıştır. Ömür maliyet analizinde ise hesaplar duvar kesiti üzerinden yapılmaktadır. Bu durum metodun eksik yönü sayılabilir. Ayrıca toplam yalıtım maliyeti yalıtım malzemesinin m3 fiyatı dikkat alınarak yapılmıştır. Diğer maliyetler hesaba katılmamıştır. Yine bu durum metodun eksik yönü olarak değerlendirilebilir. Anahtar Kelimeler Isı yalıtımı; TS 825; Ömür maliyet analizi; Bugünkü değer yöntemi; P1-P2 metodu.
Özet (Çeviri)
The consumption of energy resources on the world is increasing rapidly. With the developing industry, technology and urbanization, energy demand is also growing. For this reason, countries have had to follow various policies regarding the efficient use of energy and have developed new standards. Measures for energy saving should be taken in the building sector which is one of the sectors where energy consumption is most realized. In order to prevent heat loss and provide effective energy usage in houses, thermal insulation application is required. In this study, optimum insulation thicknesses were calculated for a sample building in Ankara. The calculations were made by TS 825 standard and life cycle cost analysis. For economic analyzes, the present worth method and the P1-P2 method were used. The results for 5 different insulation materials and 2 different wall types are presented in graphs and tables. According to the TS 825 calculation method, optimum insulation thicknesses vary between 4,4 cm and 7,9 cm, and pay-back periods vary between 5,1 and 6,6 years. It is determined that energy saving is between 60,6% and 63,3%. The optimum insulation thicknesses calculated according to present worth method and P1-P2 method were changed between 1,3 cm and 5,1 cm and 2,3 cm and 6,5 cm, respectively. There are certain reasons for the difference in the results found. The TS 825 calculation method considers the building as a whole and considers all the heat losses that occur in the building. In the calculations, all costs was taken into consideration for the cost of insulation applied to the outer walls. In the life cycle cost analysis, calculations are made on the wall section. This can be interpreted as a drawback of the method. Besides, the total insulation cost was made taking into account the price of m3 of the insulation material. Other costs are not taken into account. This can be considered as a drawback of the method also. Key words Thermal insulation; TS 825; Life cycle cost analysis; Present worth method; P1-P2 method.