Konjenital anomali prenatal taramalarında bir belirteç olarak miRNA profilinin belirlenmesi
Determination of miRNA profile as a biomarker in prenatal screening of congenital anomaly
  1. Tez No: 515087
  2. Yazar: ŞENAY BALCI FİDANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜLÜFER TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Genetik defekt, kromozomal anöploidi ve yapısal doğum kusurlarını tanımlamak için tarama testleri önerilmektedir. Birinci ve/veya ikinci trimesterde anöploidi risk değerlendirmesi yapmak için sonografik ve maternal serum bazlı seçenekler mevcuttur. Ayrıca prenatal tanı için koryon villus biyopsisi, amniyosentez gibi invasiv tanı yöntemleri kullanılmaktadır ve bu yöntemler fetus için somut bir risk taşıdığından, özellikle genetik hastalıkların doğru, kolay kullanılabilir ve noninvaziv prenatal tanı testi gerekliliği artmaktadır. Bununla birlikte, son yıllarda, fetal kromozomal anöploidilerin noninvaziv prenatal tanısında, dolaşımdaki fetal nükleik asitler ümit vaat eden moleküller haline gelmiştir. Bu nedenle miRNA'ların bu alanda kullanılabilirliğini sorguladığımız bu çalışmada, konjenital anomalili fetus taşıdığı saptanan 14 gebe hasta grubu olarak, tarama testi sonucunda riskli grup olarak belirlenen 16 gebe ve risk taşımadığı belirlenen 13 gebe kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Maternal plazma ve amniyotik sıvı örneklerinden izole edilen miRNA ekspresyonlarının analizi qRT-PCR ile gerçekleştirildi. Hasta grubuna ait maternal plazmasında, kontrol grubuna kıyasla hsa-miR-629-5p 2 kat (p=0,008), hsa-miR-320c 1,22 kat (p=0,042), hsa-miR-21-5p 1,27 kat (p=0,019), hsa-let-7c-5p 1,56 kat (p=0,022), hsa-miR-98-5p 1,43 kat (p= 0,034), hsa-miR-486-5p 1,49 kat (p=0,03), hsa-miR-4732-5p 1,79 kat (p=0,04) ve hsa-miR-181a-5p 1,61 kat (p=0,045) arttığı bulundu. Bu veriler doğrultusunda miRNA'ların, özellikle Down sendromunun noninvaziv prenatal tanısında önemli bir yere sahip olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Screening tests are recommended to identify genetic defects, chromosomal aneuploidies, and structural birth defects. Sonographic and maternal serum-based options are available for risk assessment of aneuploidy in the first and/or second trimester. Also, invasive diagnostic methods, such as chorionic villus biopsy and amniocentesis, are used for prenatal diagnosis, and true, easy to use and non-invasive prenatal diagnostic test, especially for genetic diseases, requirement is increasing, because these methods carry a tangible risk to the fetus. However, in recent years, circulating fetal nucleic acids have become promising molecules in the noninvasive prenatal diagnosis of fetal chromosomal aneuploidies. Therefore, in this study, which we inquire about the usability of miRNAs in this area, 14 pregnant patients who were found to carry a fetus with congenital anomalies as patient group, and 16 pregnant women who were identified as risky group and 13 pregnant women whose risk was not identified as a result of screening test as control group were included in the study. Analysis of miRNA expressions, isolated from maternal plasma and amniotic fluid samples, was performed by qRT-PCR. It was found that hs-miR-629-5p 2 fold (p=0.008), hsa-miR-320c 1.22 fold (p=0.042), hsa-miR-21-5p 1,27 kat (p=0,019), hsa-let-7c-5p 1,56 fold (p=0.022), hsa-miR-98-5p 1.43 fold (p=0.034), hsa-miR-486-5p 1.49 fold (p=0.03) hsa-miR-4732-5p 1.79 fold (p=0.04) and hsa-miR-181a-5p 1.61 fold (p=0.045) increased when patient group's maternal plasma compared to the control group's one. In the direction of this data, we think that miRNAs may have an important place in the noninvasive prenatal diagnosis especially in Down syndrome.