Yenidoğan döneminde hiperbilirübinemi nedeni ile hastanede yatarak fototerapi alan hastalarda karboksihemoglobin düzeyinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 515090
  2. Yazar: RABİA ALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KAYA NARTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yenidoğan sarılığı, yenidoğan döneminin sık karşılaşılan sorunlarından birisidir. Hayatın ilk günlerinde sıklıkla karşılaşılan yenidoğan sarılığı gerekli tedavi uygulanmadığı takdirde bilirubinin nörotoksik etkisi nedeniyle bazen istenmeyen ölümlere ve uzun dönem nörolojik sekellere yol açabilen bir durumdur. Amacımız primer tanısı indirekt hiperbilirubinemi olan ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatırılarak izlenen geç preterm ve term yenidoğanların kan COHb düzeyini saptamak, COHb düzeyleri ile bilirubin düzeyleri arasındaki korelasyon varlığını bulmak, etyolojide hemoliz varlığına göre COHb düzeyi değişkenliğini yansıtabilmektir. Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesine 1 Eylül 2011 ile 1 Eylül 2017 tarihleri arasında indirekt hiperbilirubinemi nedeniyle yatırılan 701 olgu incelendi. Term ve geç preterm yenidoğanların doğum tarihi, cinsiyeti, doğum kilosu, doğum şekli, gestasyon haftası, postnatal yaş, yatış kilosu, tartı kaybı yüzdesi, yatış öncesi beslenme şekli (anne sütü, anne sütü+formula, formula), anne yaşı, annenin parite sayısı, akraba evliliği öyküsü , ailede sarılık öyküsü; yatış total bilirubin, direkt bilirubin düzeyi anne kan grubu, bebek kan grubu, direkt Coombs testi, yatış eritrosit sayısı, yatış hemoglobin, hematokrit ve retikülosit düzeyi, kan gazı COHb düzeyi, G6PD düzeyi; verilen tedavi şekli (fototerapi/kan değişimi/IVIG), fototerapi süresi ve yatış süresini içeren klinik bilgi ve parametreleri kaydedildi. Çalışmamızda ortalama COHb düzeyimiz % 1,09±0,71 saptanırken direkt Coombs ABO uygunsuzluğunda, G6PD eksiklik ve ağır eksikliğinde ortalama COHb düzeylerinin artmış olduğu saptandı (sırasıyla %1,74, %1,23, %1,80). COHb düzeyi %1,5 ve üzeri olan grupta, yatış hemoglobin, eritrosit düzeyleri anlamlı derecede düşük saptandı. Retikülosit düzeyi ise anlamlı derecede yüksek saptandı. COHb düzeyi %1,5 ve üzeri olan grupta, çok ciddi hiperbilirubinemi (≥25 mg/dl) varlığı istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. COHb düzeyi %1,5 ve üzeri olan grupta, fototerapiye ilave olarak kan değişimi ve/veya IVIG tedavisi varlığı istatiksel olarak daha yüksek bulundu (%0 vs %5,75). COHb düzeyi %1,5 ve üzeri olan grupta ortalama yatış süresi ve fototerapi süresi istatiksel olarak yüksek bulundu (3,4 vs 4,2 gün/18,5 vs 24,7 saat) COHb düzeyi % ≥ 1,5 olanlarda direkt Coombs pozitifliği, ailede sarılık öyküsü varlığı, direkt Coombs (+) ABO uygunsuzluğu oranı istatiksel olarak yüksek bulundu (p= 0,0001). Ayrıca G6PD eksiklik ve ağır eksikliğinde, ailede sarılık öyküsü varlığında COHb'nin % ≥ 1,5 olma oranı yüksek bulundu. Sonuç olarak kan gazı incelemesinde saptanan COHb'nin yüksek hemoglobin döngüsünün erken bir belirteci olarak kullanılabileceğini ve bu şekilde yenidoğanlarda bilirübin değerlerinin hızlı yükselmesini dolayısıyla hemolizin erken tespit edilebileceğini düşündük. COHb değeri yüksek olgularda ciddi sekel olabilecek seviyelerde hiperbilirübineminin oluşabileceği ve kan değişimi gereksinimi olabileceği yatış süresinin daha uzun olabileceği hatırda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Neonatal jaundice is a frequently encountered problem in the newborn period. Neonatal jaundice is a condition that can lead to unexpected death or long-term neurological sequelae due to the neurotoxic effect of bilirubin if the necessary treatment is not performed. This study was an examination of the blood carboxyhemoglobin (COHb) level in late preterm and term newborns with primary hyperbilirubinemia who were hospitalized and followed up in the neonatal intensive care unit to analyze the correlation between the COHb and bilirubin level and to reflect the variability of the COHb level according to the presence of hemolysis in the etiology. A total of 701 patients hospitalized in the neonatal intensive care unit of Kartal. Lütfi Kırdar Training and Research Hospital of School of Health Sciences University due to indirect hyperbilirubinemia between September 1, 2011 and September 1, 2017 were studied. The clinical information and parameters regarding birth date, gender, birth weight, types of delivery, gestational week, postnatal age, total bilirubin, direct bilirubin level, direct Coombs test results, red blood cell and reticulocyte counts, hemoglobin, hematocrit, levels of blood gas COHb, and glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PD) at admission, the percentage of weight loss, pre-admission diet (breast milk + formula or formula), hospitalization period of term and late preterm newborns, maternal age, parıty number, the type of therapy delivered (phototherapy/blood exchange/immunoglobulin), duration of phototherapy, blood type of the mother and her newborn, family history of jaundice, and any kinship marriage were recorded. In this study, the mean COHb level was determined to be %1.09±0.71. The mean COHb level was greater in cases with direct Coombs ABO incompatibility and mild or severe G6PD deficiency (%1.74, %1.23, %1.80). In the group with a COHb level of % ≥1.5, significantly lower admission hemoglobin levels and red blood cell counts were found. However, the reticulocyte level was significantly higher. In the group with a COHb level % ≥1.5, a statistically significant level of hyperbilirubinemia (≥25 mg/dL) was detected. The group with a COHb level of %1.5 or more was statistically significantly associated with a greater frequency of additional blood transfers and/or intravenous immunoglobulin treatment (%0 vs %5.75) The mean duration of hospitalization and phototherapy was found to be statistically higher (3.4 vs 4.2 days/18.5 vs 24.7 hours) in patients with a COHb level of % ≥1.5. Direct Coombs test positivity, a family history of jaundice, and direct Coombs (+) ABO incompatibility were found at a statistically significantly higher rate in cases with a COHb level % ≥1.5 (p=0.0001). In addition, in cases with mild and severe G6PD deficiency, and in cases with a family history of jaundice, the COHb level was found to be % ≥1.5. We concluded that the COHb level can be used as an early marker of high hemoglobin turnover and that bilirubin levels increase rapidly in newborns. Hemolysis can be detected at an earlier stage. It should be remembered that with high levels of COHb, severe hyperbilirubinemia may occur, which may lead to serious sequelae, additional blood and extended hospitalization.