0-6 aylık bebeklerin sadece anne sütü almasında sosyo-demografik özelliklerin yeri
The role of sociodemographic characteristics in exclusive breastfeeding for infants less than six months of age
  1. Tez No: 515089
  2. Yazar: NİLGÜN TEKGÖÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
0-6 Aylık Bebeklerin Sadece Anne Sütü Almasında Sosyo-Demografik Özelliklerin Yeri Bu araştırmada 0-6 aylık bebeklerin sadece anne sütü alma sıklığını belirlemek ve annenin ilk 6 ay sadece anne sütü vermesini etkileyen sosyo-demografik özellikleri saptamak amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel tiptedir. Tekirdağ Saray'da 05.12.2017-04.03.2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 6-12 aylık bebeği olan tüm kadınlar araştırmanın evrenini oluşturmuş, örnek seçimi yapılmamıştır (n=342). Veriler Anket Formuyla, yüz yüze toplanmıştır. Çözümlemede tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, Fisher'ın kesin testi ve lojistik regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Role Of Sociodemographic Characteristics İn Exclusive Breastfeeding For İnfants Less Than Six Months Of Age This research aimed to specify the frequency of exclusive breastfeeding of infants less than six months of age and to determine the sociodemographic characteristics which affected mother's exclusive breastfeeding during the first six months. This was a cross-sectional research. This research was performed between the dates 05.12.2017 and 04.03.2018 in Saray, Tekirdağ. The samples of the research were consisted of women, who were registered to Family Health Care Center and had infant 6-12 months of age, and no samples were selected (n=342). The data were collected face-to-face face and by using Questionnaire Form. Descriptive statistics, chi-square test, Fisher's exact test, logistic regression analysis were used in the analysis.