İzole teratozoospermi grubu hastalarda sperm DNA fragmantasyonu ve maturasyonu sonuçlarının sperm morfoloji sonucu normal olan hasta grubu ile embriyo gelişim ve gebelik oranlarının karşılaştırılması
Comparing the result of sperm DNA fragmentation and maturation in the isolated group of patients with teratozoospermia and the group of patients with normal sperm morphology results in terms of embryo development and pregnancy rates
  1. Tez No: 515100
  2. Yazar: ONAT UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
UĞURLU Onat, İzole Teratozoospermi Grubu Hastalarda Sperm DNA Fragmantasyonu Ve Maturasyonu Sonuçlarının Sperm Morfoloji Sonucu Normal Olan Hasta Grubu İle Embriyo Gelişim Ve Gebelik Oranlarının Karşılaştırılması, Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2018 Birçok araştırma erkek infertilitesi ve gebelik başarısızlığının normal olmayan sperm morfolojisi ile ilişkili olduğunu saptamıştır. Öte yandan sperm DNA hasarı sadece infertil veya subfertil hastalarla sınırlı değil, sperm morfolojisi normal olan hastalarla da ilişkili olabileceği gösterilmiştir. Yayınlanan pek çok yazıda ICSI ile sperm morfolojisi arasında bir ilişki bulunamamıştır. Sperm morfolojisinin sperm DNA'sını etkileyebildiğine dair araştırmalar mevcuttur. Paternal etkinin embriyo gelişim sürecindeki gen ekspresyonunun hangi aşamasında devreye girdiği, bu hasarlı DNA'nın embriyoyu hangi gelişim aşamalarında etkilediği araştırılmak istenmektedir. Bu hasarlı sperm DNA'sının sperm DNA fragmantasyon testiyle tespit edilip, normozoospermi ve izole teratozoospermi grubu hastalarda anlamlı bir sonuç vererek değişip değişmediği incelenecektir. Sperm DNA fragmantasyon parametresinin izole teratozoospermi hasta grupları üzerine prediktif sonuçlar vereceğini düşünmekteyiz. İzole teratozoospermi hasta gruplarında normal morfolojili sperme rastlanmadığı için spermatogenesis süreci boyunca kromatin modellemesindeki değişiklikler hep aynı ve hatalı düzeyde gerçekleşmiş olmalıdır. Bunun bize izole teratozoospermi hasta grubu için prediktif sonuçlar verip vermediğini normal hasta gruplarıyla karşılaştırarak araştırılacaktır. Sperm DNA'sının izole teratozoospermi hasta grubunda daha iyi kromatin kondensasyonu göstermesi, sadece uygulanacak yardımcı üreme tekniği yönteminin seçilmesi açısından değil, tanısal ve tedavi edici bakış açısından da önemlidir. Paternal gen ifadesinin embriyonun erken ve geç dönemlerinde gerçekleştiğini ortaya koyan çalışmalar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
UĞURLU Onat, Comparing the result of Sperm DNA Fragmentation and Maturation in the Isolated group of patients with Teratozoospermia and the group of patients with normal sperm morphology results in terms of embryo development and pregnancy rates, Master's Thesis, Ankara 2018 Many researches suggest that male infertility and pregnancy failure have something to do with abnormal sperm morphology. On the other hand, it has also been indicated that damage to sperm DNA is not limited to the infertile and subfertile patients but it can also be related with the patients whose sperm morphology is normal. In many published articles, it is shown that there is no connection between ICSI and sperm morphology. There are also researches suggesting that sperm morphology can affect the sperm DNA. Researches wanted to be conducted about in which level of gene expression during the gastrulae does the paternal effect activates and during which development process does the damaged DNA affect embryo. This sperm DNA will determined with sperm DNA fragmentation test and analysed whether it has significantly different results in the groups of patients with noormozoospermia and isolated teratozoospermia. We believe that DNA fragmentation parameter will cause predictive results in the group of patients with isolated teratozoospermia. Because normal morphology sperm was not detected in isolated group of patients with teratozoospermia, the changes in the chromatin modelling along the spermatogenesis process come into being in the same way and in a faulty way. To determine whether this results in predictive results in isolated group of patients with teratozoospermia, a research will be conducted in comparison with the normal group of patients. The better condensation of sperm DNA in the group of patients with isolated terastozoospermia does not only help choosing a better assisted reproductive technique but also help in the diagnosis and treatment. There are researches asserting that paternal gene come into being the in the early and late phase of embryo.