Süt sığırlarında bazı metabolik hastalıkların sürü bazında teşhisine yönelik biyolojik testlerin değerlendirilmesi
Interpretation of biological tests for herd based diagnosis of selected metabolic disorders in dairy cattle
- Tez No: 515119
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırma ile Aydın ilinde bulunan bazı süt sığırı işletmelerinde, geçiş dönemindeki bazı metabolik hastalıkların sürü bazında teşhisine yönelik biyolojik testlerden olan NEFA, BHBA, laktat, Mg+2 ve Ca+2'un değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma kapsamına Aydın İli' nde yer alan 1) ≥250 baş sağmallı, 2) serbest duraklı ahır sistemi olan, 3) TMR ile besleme yapılan ve/veya 4) sürü takibini sağlayan programlara sahip 3 farklı süt sığırcılığı işletmesi dahil edildi. Kuru dönemde olan 50 sağmal inekten oluşturulmuş gruplardan seçilen en az 12 olguda prepartum (-2. hafta ve -1. hafta), doğum (0. gün), postpartum (+1. hafta ve +2. hafta) dönemlerinde sabah yemlemesinden 6-8 saat sonra V. coccygea' dan alınan kan örneklerinden hastabaşında NEFA, BHBA, laktat, Mg+2 ve Ca+2 analizleri ile VKS' nin haftalık takibi gerçekleştirildi. Elde edilen verilerin tekrarlayan ölçümlü deneme modeli kullanılarak tanımlayıcı istatistikleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate NEFA, BHBA, lactate, Mg+2 and Ca+2 as biological tests for the detection of some metabolic diseases during transition period in selected dairy farms located in Aydın province. As a part of the study three different dairy farms located in Aydın province with 1) ≥250 dairy cattle, 2) freestall housing, 3) TMR feeding and/or 4) dairy herd improvement programs were enrolled. Weekly cowside NEFA, BHBA, lactate, Mg+2 and Ca+2 analysis with BCS were performed in at least 12 cases selected from groups formed 50 dairy cattle in the dry period by withdrawal of blood samples from V. coccygea 6-8 hours after early feeding at prefresh (-2nd and -1th week), fresh (0. day), postfresh (+1th and +2nd week) periods. Descriptive statistics were done using the repeatedly measured trial model of the obtained data.