Monte Carlo yöntemi kullanılarak organik sintilatör optimizasyonu
Optimization of organi̇c scintillator using Monte Carlo method
  1. Tez No: 515128
  2. Yazar: NİHAN ERMİŞ GÜLENÇ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZGÜR AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bilimin ve teknolojinin birçok farklı alanında etkin şekilde kullanılan simülasyon yöntemleri, nükleer fizik uygulamalarında, güvenlik, maddi kaynak ve zaman olguları açısından büyük bir kolaylık sağlamış ve önemli bir araç olmuştur. Nötron, foton ve elektronun madde ile etkileşimini simüle etme becerisine sahip Monte Carlo Nükleer Parçacık Taşınma (MCNP) kodu başarılı örnek uygulamaları ile sintilatörlerin tasarımında da kullanılmaktadır. Bu çalışmada MCNP kodu kullanılarak plastik bir sintilatörün kalınlık ve katkı optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Optimizasyonda ana malzeme olarak polistiren, birincil katkı olarak PPO (2,5-Diphenyloxazole) ve ikincil katkı olarak POPOP (1,4-bis [5-phenyloxazol-2yl] benzene) kullanılmıştır. Silindirik yapıdaki sintilatör modelinin 0.2 ile 2.5 MeV enerji aralığındaki simülasyonları ile öncelikle kalınlığı belirlenmiş daha sonra 0.6 MeV' de farklı birincil ve ikincil katkıların etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Simulation methods that are used effectively in many different areas of science and technology have provided a great convenience and an important tool in terms of safety, material resources and time in nuclear physics applications. Monte Carlo Nuclear Particle Transport (MCNP) code, which has the ability to simulate neutron, photon, and electron interaction with matter, is also used in the design of scintillators with succesful sample applications. In this study, thickness and additive optimization of a plastic scintillator was performed using MCNP code. In the optimization, polystyrene was used as the main material, PPO as the primary additive and POPOP as the secondary additive. The simulations of the cylindrical scintillator model are done at 0.2 to 2.5 MeV energy range. Innitialy the effective thickness is determined and then the effect of different primary and secondary additives at 0.6 MeV are investigated.