Larenks yassı epitel hücreli karsinomlu hastalarda p53, pcna ve c-erb b-2 ile ptnm, diferansiasyon ve sağkalım ilişkisi
The relation of p53, pcna and c-erb b-2 with ptnm, differentiation and survival in the larynx squamous cell epithelial carcinoma patients
  1. Tez No: 515177
  2. Yazar: SIDIKA DENİZ YALIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM PATA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilim dalında 1999-2004 yılları arasında yassı epitel hücreli larenks kanseri patolojik tanısı alarak opere edilen 33 hasta üzerinde retrospektif olarak yapıldı. Hastaların dosya kayıtları incelendi. son durumları değerlendirildi ve cerrahi spesmenlerin uygun parafin bloklarındaki patolojik preparatlarına p53, PCNA ve c-erb B-2 onkolojik belirteçlerinin değerlendirilmesi amacıyla immunohistokimyasal boyama yapıldı. Bu onkolojik belirteçlerin tümör bölgesi, T evresi, tümör diferansiasyonu, lenf nodu tutulumu ve sağkalımı belirlemedeki olası rolleri araştırıldı. PCNA immunohistokimyasal boyamasıyla tümör T evresi arasındaki ilişkiye bakıldığında PCNA'nın ileri evre (T3, T4) tümörlerde şiddetli derecede boyandığı, bunun da istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu (p0.05). Yassı epitel hücreli larenks kanserlerinde PCNA, tümörün ileri evre olabileceğinin patolojik bir belirteci olarak kullanılabilir; ancak ne PCNA'nın, ne p53'ün ne de c-erb B-2'nin prognozu veya sağkalımı belirlemede rolü bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared from the records of 33 patients who were diagnosed squamous cell larynx carcinoma and operated properly in Mersin University School of Medicine Ear-Nose-Throat Clinic between 1999 and 2004, retrospectively. The patients records were evaluated, the last clinical situations of the patients were examined and the pathological slides prepared from the suitable paraffin blocks of surgical specimens were stained by immunohistochemistry methods for p53, PCNA and c-erb B-2. The relations of these oncological markers with tumor localization, tumot T-stage, tumor differentiation, lymph node status and their role on survival were investigated. When the relation between PCNA immunohistochemical stain and the tumor T state has overviewed, it was seen that PCNA was stained strongly in the advanced stage (T3, T4) tumors and this was statistically significant(p0.05). As a result, PCNA can be used as an oncological marker to predict advanced stage squamous cell larynx carcinoma however, PCNA, p53 and c-erb B-2 do not have a role in determination of survival.