Geleneksel Siverek evleri: Sosyo-kültürel ve mekânsal bağlamda bir araştırma
Traditional Siverek houses: A research in socio-cultural and spatial context
- Tez No: 515176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN SAMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma toplamda 4 ana bölümde düzenlenmiştir. Giriş bölümünde çalışmanın problemi tanıtılmış, çalışmanın amacı ve kapsamı üzerinde durulmuş ve ilgili hipotezler belirlenmiştir. Materyal ve metot bölümünün metot kısmında çalışmada kullanılmış metotlar tanıtılmış, verilerin ve elde edilen sonuçların hangi yöntemlerle elde edildiği açıklanmıştır. Materyal kısmında ise çalışmanın kavramsal çerçevesi oturtulmuştur. Bu kısımda mekân, özel mekân-kamusal mekân, konut, ev, geleneksel konut ve geleneksel konut dokusu, geleneksel kent dokusu, kültür, kullanıcı gereksinimleri, mekânın sosyo-kültürel ve doğal belirleyicileri gibi kavram ve konular açıklanmıştır. Bulgular ve tartışma bölümünde iki temel kısım bulunmaktadır. Birinci kısmında çalışma alanı olan Siverek'in tarihçesi, Siverek isminin etimolojik kökeni, coğrafi özellikleri, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapısı üzerinde durulmuştur. Bölümün ikinci kısmında ise alan çalışması ile konu bağlamında yapılan değerlendirme ve tespitler yer almaktadır. Bu kısımda geleneksel Siverek evlerinin tipolojisi çıkarılmış, söz konusu evlerde yer alan mekânlar tanıtılıp ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Bununla birlikte alan çalışmasında çalışılan evlerin planları, fotoğrafları ve evlerle ilgili bilgilerin yer aldığı kataloglar düzenlenmiştir. Ayrıca Siverek'in sosyo-kültürel ve doğal yapısının, geleneksel Siverek evlerine olan mekânsal ve yapısal bağlamdaki etkileri ele alınmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde ise giriş bölümünde belirlenmiş olan hipotezleri destekleyen açıklamalara yer verilmiştir. Yapılan çalışmanın ve çalışma konusunun önemi ortaya konulmaya çalışılmış olup bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is organized in 4 main parts. In the introduction, the definition of the problem has been made, the purpose and scope of the study has been emphasized and related hypotheses have been determined. In the Method section of the material and method part, the methods used in the study were introduced, the methods by which the data and obtained results are obtained are explained. In the material section, the conceptual framework of the work is formed. In this section, concepts such as space, private space-public space, dwelling, house, traditional house and traditional house texture, traditional urban texture, culture, user requirements, socio-cultural and natural determinants of space are explained. There are two basic sections in the findings and discussion part. In the first section, have focused on the history of Siverek, the etymological roots of the Siverek name, geographical features, socio-cultural and socio-economic structure. In the second section of the part, there are field study, and assessments and determinations made in the context of the subject. In this section, the typology of Traditional Siverek Houses was exposed, the spaces in the houses were introduced and the related places were evaluated. In addition to this, catalogs were arranged including plans, photographs and information about the houses which are studied. In addition, the effects of socio-cultural and natural structure on Traditional Siverek Houses in structural and spatial context were explained. In the result and suggestion part, description supporting the hypothesis identified in the Introduction is given. It has been tried to put forward the importance of the study and subject of study. İn addition, a number of suggestions were made.