Çimento sektöründe gaz ve toz patlama riskinin iş güvenliği açısından incelenmesi ve korunma dokümanı hazırlanması
Assessment of gas and dust explosion risk in cement sector from the point of occupational safety and preparation of explosion protection document
  1. Tez No: 515181
  2. Yazar: ATAHAN ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİYE FÜSUN ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Engineering Sciences, Technical Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Endüstrinin hızlı bir şekilde gelişimi ile birlikte iş sağlığı ve güvenliğinin önemi de artmaktadır. Çıkartılan yönetmelikler ile gerek insan hayatını korumak için nelerin yapılması gerektiğini gerek bu ortamlarda nasıl bir teçhizat kullanılması gerektiğiyle ilgili ülkemizde bu konunun temelinin oluşması sağlanmaktadır. Patlayıcı ortamlar iş güvenliğinin önemli bir alt başlığını oluşturmaktadır. Bu ortamlara endüstriyel üretim yapılan yerlerde sıklıkla rastlanmaktadır. Gaz ve toz patlamaları korkunç yaralanmalar ve ölümlere sebep olabilmektedir. Ekonomik yönden bakıldığında ise şirketlere çok ciddi mali kayıplar getirmektedir. Bu tez kapsamında çimento sektörü referans alınarak ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde; patlayıcı ortamlar ile ilgili genel bilgilendirme, tehlikelere karşı alınabilecek önlemler, patlayıcı ortamların sınıflandırılması ve risk değerlendirilmesi, ex-proof (patlamaya karşı korunmuş) ekipman seçim kriterleri, patlama riskinin önlenmesi veya minimuma indirilmesi ile iyi bir çalışma ortamının oluşturulmasının sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of occupational health and safety in conjunction with the rapid development of the industry is also increasing. With the regulations issued and what to do in order to protect human life and how to use a equipment in these environments, this issue is the basis of our country is provided Explosive atmospheres constitute an important sub-title of occupational safety. These environments are often found in places where industrial production is made. Gas and dust explosions can cause terrible injuries and deaths. From an economic point of view, it brings serious financial losses to companies. The aim of this thesis is to provide general information about explosive atmospheres, precautions to be taken against hazards, classification and risk assessment of explosive atmospheres, ex-proof equipment selection criteria, prevention of explosion or minimization of explosion and to ensure a good working environment.