Meningiyomlarda proliferatif aktivitenin belirlenmesinde 'fosfohiston H3'ün önemi ve prognoza etkisi
The importance of 'phosphohistone H3' in determining proliferative activity in meningiomas and its effect on prognosis
- Tez No: 515273
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM SAFALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Meningiyomlar patolojik“grade”lerine göre tedavi ve takipte önemli farklılıklar göstermektedir. Güncel yaklaşımda mitotik aktivitenin Hematoksilen&Eozin (H&E) kesitlerde değerlendirilmesinde aktivite alanlarının saptanmasının zor olması, çok zaman alması ve gözlemciler arası uyumun düşük olması gibi problemlerle karşılaşılmaktadır.“Phosphohistone H3 (PHH3)”antikoru mitozları yüksek duyarlılık ve seçicilikle tespit edebilme özelliğine sahip immünohistokimyasal bir antikordur. Ancak bu yardımcı yöntem kullanılırken mitozlar daha kolay tespit edildiği için mevcut kriterler dikkate alınırsa vakalara daha yüksek“grade”ler verilmesi kaçınılmazdır. Bu çalışmada PHH3 ile, meningiyomların proliferatif aktivitesinin belirlenmesinde H&E boyalı kesitlerde yapılan mitoz sayımına göre daha objektif, gözlemciler arası uyumu daha yüksek ve daha standardize bir yöntem geliştirmek, bu yöntem kullanılırken uygulanacak olası eşik değerleri tespit etmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: 52 Grade I, 41 Grade II ve 4 Grade III meningiyoma ait H&E ve PHH3 antikoru ile boyalı kesitler 2 patolog tarafından değerlendirildi. 1. patolog tarafından tüm vakalarda H&E ve PHH3“hot spot”[10 büyük büyütme alanı (BBA)] sayımı, ilk kez tanımlanan bir metod olarak PHH3 tüm kesit alanı sayımı ile 30 vakada (12 Grade I, 14 Grade II ve 4 Grade III) H&E tüm kesit alanı sayımı yapıldı ve 100 büyük büyütme alanındaki (100 BBA) ortalamaları hesaplandı. 2. Patolog tarafından ise H&E ve PHH3“hot spot”sayımı yapıldı. BULGULAR H&E ve PHH3 mitoz sayımlarında yüksek korelasyon tespit edildi.
Özet (Çeviri)
AIM: Meningiomas have differences in treatment and follow up by their pathologic grades. In daily practise there are many difficulties in counting mitosis on Hematoxylin&Eosin (H&E) stained slides such as difficulty to spot the mitotically active area, being a time consuming procedure and having a high interobserver variability.“Phosphohistone H3 (PHH3)”is an immunohistochemical antibody which detects mitosis with high sensitivity and specificity. But using this ancillary method makes mitotic figures easily detected and thus overgrading the tumor is inevitable. This study with PHH3 aims developing a more objective and standardized mitosis counting method which has lower interobserver variability compared to H&E counts and also calculating new cut-off values for newly described methods. MATERIALS AND METHODS: H&E and PHH3 stained slides of 52 Grade I, 41 Grade II ve 4 Grade III meningiomas evaluated by 2 pathologists. 1st pathologist counted mitosis on H&E and PHH3 stained slides by counting“hot spots”[10 high power fields (HPFs)] and also by newly introduced whole slide counting by PHH3. Mean value of 100 HPFs was calculated. Whole slide count was done on H&E slides of 30 cases (12 Grade I, 14 Grade II, 4 Grade III) for comparison. 2nd pathologist counted only hot spots on both H&E ve PHH3 slides.