Yoğun bakım hastalarında basınç yaralanması gelişme riskinin belirlenmesinde jackson/cubbin ve braden basınç yarası risk değerlendirme araçlarının karşılaştırılması
Comparison of jackson/cubbin and braden pressure ulcer risk assessment tools in determination of pressure injury risk of intensive care unit patients
- Tez No: 515300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATOŞ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ADIBELLİ Ş. Yoğun Bakım Hastalarında Basınç Yaralanması Gelişme Riskinin Belirlenmesinde Jackson/Cubbin ve Braden Basınç Yarası Risk Değerlendirme Araçlarının Karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Esasları Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Bu çalışmada yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalarda Jackson/Cubbin ve Braden basınç yarası risk değerlendirme araçlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kasım 2017-Nisan 2018 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi'nin Dahiliye, Genel Cerrahi, Anestezi ve Reanimasyon, Beyin ve Sinir Cerrahisi Yoğun Bakım Üniteleri'nde 24 saat üzerinde yatan 176 yoğun bakım hastası oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından, araştırmaya dahil edilen hastaların risk değerlendirmesi günlük yapılmıştır ve iki ölçüm aracı hastalara eş zamanlı olarak uygulanmıştır. Araştırmacı hasta izlemlerini; basınç yaralanmasının geliştiği izlemden sonra, taburculuk, başka üniteye transfer ve ölüm durumlarında sonlandırmıştır. Araştırmanın verileri, Jackson/Cubbin ve Braden Basınç Yarası Risk Değerlendirme Araçları, Sosyo-demografik Özellikler Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi ki-kare testi, Mann-Whitney U testi, phi istatistiği, ROC analizi, duyarlılık, seçicilik, pozitif ve negatif kestirim değerleri, güvenilirlik değeri (Cronbach alfa), çok değişkenli lineer regresyon analizi ile yapılmıştır. Güvenilirlik değerleri Jackson/Cubbin Ölçeği için 0,78; Braden Ölçeği için 0,85 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ADIBELLİ Ş. Comparison of Jackson/Cubbin and Braden Pressure Ulcer Risk Assessment Tools in Determination of Pressure Injury Risk of Intensive Care Unit Patients, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Fundamentals of Nursing Program, Master's Thesis, Ankara, 2018. In this study, Jackson/Cubbin Scale was compared to Braden Scale in patients admitted to intensive care units (ICU). The study sample consisted of 176 ICU patients from the Internal Medicine, General Surgery, Anesthesia and Reanimation, Neurosurgery Intensive Care Units of Hacettepe University Adults' Hospital during November 2017 to April 2018. The risk assessment of the patients included in the study was conducted daily by the researcher and risk assessment tools were applied simultaneously to the patients. Researcher ceased patient follow-up; after assessing the development of first pressure injury occurence, patients' discharge or transfer to another unit and exitus. Data was collected with the Jackson/Cubbin and Braden Pressure Ulcer Risk Assessment Scales and Socio-demographic Data Sheet. Chi-square test, Mann-Whitney U test, phi statistic, ROC analysis, sensitivity, specificity, positive and negative predictive values, reliability value (Cronbach's alpha), multivariate linear regression analysis were used for data evaluation. Reliability values were found 0.78 for the Jackson/Cubbin Scale; 0.85 for the Braden Scale. The area under the ROC curve, sensitivity, specificity, positive and negative predictive values were calculated as 0.87, 0.83, 0.86, 0.48, 0.97 for the Jackson/Cubbin Scale and 0.86, 0.95, 0.63, 0.29, 0.99 for the Braden Scale respectively. As a result, it was found that the reliability of both risk assessment tools was higher for the ICU patients, but the predictive validity of the Jackson/Cubbin Scale was found higher according to the Braden Scale for ICU patients.