Serebral palsili çocukların ebeveynlerinin fizyoterapi ve rehabilitasyon ev programına uyumlarını değerlendirme ölçeğinin geliştirilmesi
Development of questionairre of parents of chiildren wiith cerebral palsy complience on physiotherapy home program.
  1. Tez No: 515308
  2. Yazar: SİNEM ASENA SEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Serebral Palsi (SP)'li çocuk sahibi ebeveynlerin ev programına uyumunu belirlemek amacıyla geliştirilen“SP'li Çocukların Ebeveynlerinin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ev Programına Uyumlarını Değerlendirme Ölçeği”nin geçerlilik güvenirlik analizini yapmak amacıyla planlandı. Bu amaçla bu ölçeğin geliştirilme aşamaları tamamlanarak, 2-18 yaş arası SP'li çocuk sahibi 155 ebeveyne uygulandı. Çocukların demografik ve klinik bilgileri, ebeveyne ait bilgiler alındı. Ebevenylerin kaygı ve depresyonu ve çocuklarının yaşam kalitesini belirlemek amacıyla Pediatrik Veri Toplama Aracı (PVTA), Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI-I ve STAI-II), Beck Depresyon Envanteri ve WeeFIM uygulandı ve ölçekle ilişkisi incelendi. Geliştirilen ölçek geçerli ve güvenilir bulundu (p0.05). Sonuç olarak; Ev programına uyumu, çevresel faktörlerin, kişisel faktörlerin, fizyoterapistin, SP'nin şiddetinin etkilediği belirlenmiştir ve uyumu arttırmak için, etkileyen her bir etmenin her bir ebeveynde ve çocukta farklı olarak ele alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to conduct validity and reliability analysis of Questionairre of Parents of Children wiıth Cerebral Palsy Complience on Physiotherapy Home Program, which was developed to determine compliance with home program of parents of children with Cerebral Palsy (CP). For this purpose, the stages of development of this scale were completed and applied to 155 parents of children with CP between the ages of 2 and 18 years. Demographic and clinical information of the children and parental information were obtained. The Pediatric Data Collection Instrument (PODCI), State-Trait Anxiety Inventory (STAI-I and STAI-II), Beck Depression Inventory, and WeeFIM were administered to assess parents' anxiety and depression and the quality of life of their children. The developed scale was found to be valid and reliable (p0.05). In conclusion, it has been determined that environmentaol factors, personal factors, therapists, CP types and severity, affects adherence to home program and each affecting factor must be solved differently in each parent and child in order to improve compliance.