Üniversite öğrencilerinin çevresel risk algısı ve çevresel tutumlarının belirlenmesi
Environmental risk assessment of university students determination of environmetal cheers
  1. Tez No: 515307
  2. Yazar: MERT ALPEREN DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin, çevreden kaynaklanan sorunlara ve çevrenin kirlenmesine yol açacak risklere karşı bilgi düzeylerinin ve duyarlılıkları ölçülmesi amacıyla yapıldı. Bu çalışma; İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde, 1586 gönüllü öğrenciye, 21 maddelik“Çevresel Tutum Ölçeği”ve 23 maddelik“Çevresel Risk Algısı Ölçeği”ile“Öğrenci Bireysel Özellikleri Bilgi Formu”sorularından oluşan anketler uygulandı. Araştırma sonucunda ulaşılan bilgilerin istatistiksel analizleri, elektronik bilişim ortamında SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) for Windows 21.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmada; ÇRAÖ puan ortalaması (Max.7), 5,45 ±1,05 toplam puan ortalaması ile iyi olduğu tespit ediliştir. Ölçeğin alt maddelerinden“Radyasyon; nükleer enerji üretiminden ortaya çıkan radyoaktif maddelerin etrafa yayılması”5,892 puan ortlaması ile en yüksek puan ortalamasını almıştır. ÇTÖ puan ortalaması (Max.5) 3,71±0,55 toplam puan ortalaması ile orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ölçeğin alt maddelerinden“Ozon tabakasındaki incelme tüm insanları tehdit etmektedir.”4,24 puan ortalaması ile en yüksek puan ortlamasını almıştır. Öğrencilerin okumakta olduğu sınıf, yaş grupları, aile tipi ailenin yaşadığı bölge arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Çevre sağlığına ilgisini çektiğini belirten öğrencilerin, çevresel risk algılarının anlamlı derecede ve çevresel tutumları da anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to measure the level of knowledge and sensitivity of the students at the Faculty of Health Sciences of the Medipol University of Istanbul to the problems caused by the environment and the risks that would cause pollution of the environment. This work; Questionnaires were conducted at the Faculty of Health Sciences of Medipol University of Istanbul, consisting of 1586 voluntary students, a 21-item“Environmental Attitude Scale”and a 23-item“Environmental Risk Perception Scale”and a“Student Individual Characteristics Information Form”. The statistical analysis of the information obtained by the research was carried out using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) for Windows 21.0 package program in the electronic computing environment. Study; ÇRAÖ point average (Max.7) was found to be good with a mean of 5,45 ± 1,05 total points.“Radiation, the spread of radioactive materials from nuclear energy production”, from the subscales of the scale, received the highest score average with a mean of 5,892 points. ÇTÖ point average (Max.5) was found to be moderate with a total score average of 3,71 ± 0,55.“The thinning of the ozone layer threatens all people”from the subscales of the scale, with a score of 4,24 points. There was a significant relationship between the classroom where the students were reading, the age groups, and the area where the family type was living. It was seen that the students who stated that they had taken an interest in environmental health were significantly higher in environmental risk perceptions and in environmental attitudes.