Hematoloji ve onkoloji günübirlik tanı-tedavi merkezine başvuran 4-6 yaş grubu çocuklara intravenöz girişim sırasında dinletilen müziğin ağrı, anksiyete ve fizyolojik göstergeler üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of music on pain, anxiety andphysiological signs during the intravenous administration of 4-6 years old children who applied to the hematology and oncology daily diagnostic and treatment center
- Tez No: 515340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Music, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Demir,İH.(2018).Hematoloji ve onkoloji günübirlik tanı-tedavi merkezine başvuran 4-6 yaş grubu çocuklara intravenöz girişim sırasında dinletilen müziğin ağrı, anksiyete ve fizyolojik göstergeler üzerine etkisinin belirlenmesi,Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Giriş: Tanı ve tedaviye yönelik yapılacak tıbbı işlemlerden en çok çocuklar olumsuz etkilenmektedir. Özellikle venöz katater takılması ve venöz kan alma uygulamaları, çocuğa en çok ağrı veren ve korkutan işlemlerdir.Bu işlemler çok kısa sürmesine ve çok ağrılı olmamasına rağmen çocukların farklı ortamda bulunmaları ve işleme yönelik bilgilerinin olmaması anksiyete ve ağrıdüzeylerinin artırmasına neden olmakta ve çocuklar hem emosyonel hem fizyolojik birçok sorunlar yaşamaktadırlar. Amaç: Hematoloji ve onkoloji günübirlik tanı-tedavi merkezine başvuran 4-6 yaş grubu çocuklara intravenöz girişim sırasında dinletilen müziğin ağrı, anksiyete ve fizyolojik göstergeler ( nabız, oksijen saturasyonu ) üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlanarak, uygulanmıştır. Gereç ve Yöntem:Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bir devlet hastanesininhematoloji-onkoloji tanı-tedavi birimine gelen, 4-6 yaş arası çocuklardan Mart-Haziran 2017 tarihleri arasında salı ve cuma günleri başvuran 52 çocuk oluşturmuştur ve çocuklar her bir gruba ( deney grubu ve kontrol grubu) geliş sırasına göre randomize olarak atanmıştır.İşlem öncesi ve işlem uygulanırken ki 5.dakikada deney grubundaki çocuklara pentatonik müzik dinletilmiş ve kontrol grubu rutin uygulamaya bırakılmıştır. Verilerin toplanmasında, işlem öncesinde araştırmacı tarafından hazırlanan4-6 yaş grubu çocuk hastaları ve aileleri tanıtıcı bilgi formu, işlem öncesi ve sırasında FLACC Ağrı Ölçeği uygulanmış ve fizyolojik parametreler ölçülmüş, işlem öncesi ve sonrasında ise Venham Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır.Veriler; SPSS 23.0 programında, tanımlayıcı istatistiksel analizler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum-maksimum değer), Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilkinson, , Man Whitney-U , Wilcoxon test ve bağımsız t test kullanılarak, %95'lik güven aralığında ve p0.05).
Özet (Çeviri)
ÖZET (İngilizce) Demir, İH. (2018). Determination of the effect of music on pain, anxiety and physiological signs during the intravenous administration of 4-6 years old children who applied to the hematology and oncology daily diagnostic and treatment center. Yeditepe University Institute of Health Sciences, Department of Nursing, Master Thesis. Istanbul. Introduction: Most children are negatively affected by medical procedures for diagnosis and treatment. In particular, venous catheter placement and venous blood collection applications are the most painful and frightening processes for the child. Although these procedures are very short and not very painful, the presence of children in different settings and the lack of knowledge about the process increase the level of anxiety and pain, and children experience many emotional and physiological problems. Aim: This researh was conducted to determine the effect of music during the intravenous challenge on the pain, anxiety and physiological signs (pulse, oxygen saturation) of the 4-6 year old children who applied to hematology and oncology daily diagnostic and treatment center Materials and Methods: The sample of the study consisted of 52 children who were admitted to the hematology-oncology diagnosis and treatment unit of a state hospital in Istanbul, between 4 and 6 years of age and between March-June 2017 on Tuesdays -Firdays.Children(experimental group and control group)were randomly assigned according to the order of arrival. At the 5th minute, children in the experimental group were listened to pentatonic music while the procedure was being performed and the control group was routinely applied. In the collection of the data by theform that was prepared by the researcher , the FLACC Pain Scale was administered and the physiological parameters were measured before and during the procedure, and the Venham Anxiety Scale was administered before and after the procedure .Data were evaluated in SPSS 23.0 program using the descriptive statistical analyzes (number, percentage, mean, standard deviation, minimum-maximum value), Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilkinson, Man Whitney-U, Wilcoxon test and independent t test, 95% confidence and p 0,05).