Computation of two-variable mixed element network functions
İki değişkenli karışık elemanlı devre fonksiyonlarının hesabı
- Tez No: 515392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN, DOÇ. DR. METİN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, Standart Ayrıştırma Tekniği (SDT) olarak bilinen algoritma, yüksek frekansta çalışan iki portlu ağlar için Belevitch'in saçılma polinomunun kanonik gösterimi ile birlikte, Temel Denklem Seti (FES) için analitik çözümler bulmak amacıyla kullanılmıştır. Bu denklem seti, Belevitch'in iki değişkenli karışık toplu ve dağıtılmış kayıpsız iki portlu kaskad ağların tanımı için kullanılan g (p, λ), h (p, λ) ve f (p, λ) kanonik polinomlarından elde edilmiş ve elde edilen sonuçlar daha sonra gerçeklenebilir devrelerin sentezinde kullanılmıştır. Problem üç toplu ve iki dağıtılmış 〖〖(n〗_p=3,n〗_λ=2 ) ile iki toplu ve üç dağıtılmış 〖〖(n〗_p=2,n〗_λ=3 ) eleman olacak şekilde iki ayrı durum için ele alınmış ve çözüm her bir durum için ayrı ayrı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation , the algorithm known as“Standard Decomposition Technique (SDT)”is used together with Belevitch's canonic representation of scattering polynomial for two-port networks operate on high frequency, to find the analytical solutions for“Fundamental equation set (FES)”. This FES is extracted by using Belevitch canonic polynomials“ g(p,λ), h(p,λ) and f(p,λ)”used for the description of mixed lumped and distributed lossless two-port cascaded networks in two variables of degree five and the obtained solutions are further used to synthesis the realizable networks. The solution to the problem is also classified into two cases, first case is discussed for three lumped and two distributed 〖〖(n〗_p=3,n〗_λ=2 ) and the second is for three distributed and two lumped important 〖〖(n〗_p=2,n〗_λ=3 ) the solution for both these cases are expressed separately with conclusive examples.