IMF politikaları ve 2008 krizinin IMF politikaları üzerinde meydana getirdiği etkiler
IMF policies and the effects of IMF policies on the the crisis of 2008
  1. Tez No: 515391
  2. Yazar: GÖKÇE BAHAR GÜRBÜZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Birinci ve İkinci Dünya Savaşları arasında yaşanan gelişmeler küresel düzeyde güç kaymasına neden olmuştur. 'Güneşi Batmayan Krallık' olarak adlandırılan İngiltere dünya savaşları ile birlikte eski mali gücünü kaybetmiş, uluslararası parasal ilişkilerde liderlik yapacak gücü kalmamıştır. Aynı dönemde ekonomik ve siyasal güç Atlantik'in bir yakasından diğer yakasına doğru yön değiştirerek Amerika'ya geçmiştir. Savaş sonrasında barışı sağlamak, uluslararası parasal ilişkileri düzenlemek üzere liderlik yapma görevi de en güçlü ülke konumunda olan Amerika'nın olmuştur. ABD öncülüğünde yapılan toplantı sonucu IMF küresel ekonomik ilişkileri düzenleyici bir kurum olarak kurulmuştur. Bu çalışma kapsamında, dünya savaşlarıyla birlikte oluşan küresel ekonomik istikrarsızlığı gidermek, dünya ülkelerinde yeniden istikrarı sağlamak üzere kurulmuş olan IMF'nin politikaları incelenecektir. IMF politikaları zaman içerisinde sıklıkla eleştirilere maruz kalmıştır. Özellikle 1980'li yıllardan itibaren uyguladığı neoliberal politikaların krizlere sebebiyet verdiği, IMF'nin krizleri öngörmede yetersiz kaldığı bu eleştiriler arasında sayılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 2008 yılında yaşanan ekonomik krizle birlikte aynı şekilde eleştirilen IMF'nin uygulamış olduğu politikaların, kriz yaratıcı etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Developments between the First and Second World Wars led to a shift in global power. Britain has lost its former financial strength with world wars and it has not had power to lead international monetary relations. Economic and political power change direction from one side of the Atlantic to the other side, passed to America in the same period. America as the most powerful country in the world, take responsibility to provide peace after wars and regulating international monetary relations. The IMF was established as a regulatory institution for global economic relations result of the meeting under the auspices of the US. In this study, IMF policies are analyzed which to restore the global economic instability that has formed with the world wars and to restore stability in world countries. The IMF policy has often been subject to criticism over time. Some of these criticisms are about: IMF neoliberal policies have caused since 1980's and IMF's insufficiencies in forecasting crises. The aim of this study is to examine to investigate whether the policies imposed by the IMF are a crisis-inducing effect after the economic crisis in 2008.