Genç erişkin kadın bireylerde aile içi uyum düzeyinin problemli yeme davranışı üzerindeki etkisi
Effect of family adjustment in young adult women, upon problematic eating behavi̇or
  1. Tez No: 515398
  2. Yazar: SABRİYE VARDARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİA ASLIHAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın amacı genç erişkin kadınlarda aile içi uyum düzeyinin problemli yeme davranışı üzerindeki etkisini incelemektir. Belirlenen sonuçlara göre literatüre katkıda bulunulmasını kapsamaktadır. Belirlenen demografik değişkenlerin aile içi uyum düzeyinin problemli yeme davranışı üzerinde farklılık yaratıp yaratmadığını belirlemekte bir diğer amacı oluşturmaktadır. Araştırmanın evreni İstanbul ili Üsküdar ilçesindeki genç erişkin kadın bireyler oluştururken örneklemi ise aynı ilçedeki yaşamını sürdüren 100 kadın birey oluşturmaktadır. Katılımcılardan çalışmaya katılmaya gönüllü olanlara Sosyodemografik Form, Aile Değerlendirme Ölçeği, Duygusal Yeme Ölçeği ve Yeme Arzusu Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS 21 Windows paket programı kullanılmıştır. Oluşan verilerin normal dağılıp dağılmadığının tespit edilmesi için“Normallik Testi”gerçekleştirilmiş olup, verilerin normal dağılmadığı belirlenmiştir.“Non-Parametrik”testlerde kullanılan“Mann-Withney U”ve“Kruskal-Wallis”testi kullanılmıştır. Örneklemi oluşturan bireylerin Sosyo-Demografik özelliklerinin belirlenmesi için“Frekans”analizi yapılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Medeni durum, yaş ve eğitim durumuna göre aile içi uyum, duygusal yeme ve yeme arzusu düzeylerinde farklılık tespit edilmemiştir. Beden kitle indeksine göre aile içi uyum, duygusal yeme ve yeme arzusu düzeylerinde farklılık belirlenmiştir. Örneklemin Aile Değerlendirme Ölçeği'nden aldıkları puanlara göre 40 kişinin sağlıksız işlevse sahip olduğu, 60 kişinin ise sağlıklı işleve sahip olduğu tespit edilmiştir. Sağlıksız düzeyde aile içi uyuma sahip olan katılımcıların duygusal yeme ve yeme arzusu düzeylerinin, sağlıklı düzeyde aile içi uyuma sahip olanlara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aile içi uyum ile duygusal yeme ve yeme arzusu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effect of intrafamilial concord level on problematic eating behavior on young adult women. Another purpose is to see if any spotted demografic changes creates any difference on intrafamilial concord levelWe are foreseeing that acquired analyses will contribute the literature. It is aimed that on the light of the spotted results we will contribute the literature and with suggestions it will enrich the content of the study. The universe of the resarch mainly focuses on the young adult women of İstanbul / Üsküdar, although sample has been also focused on 100 women whome lives their lifes in the same county. To the contributers whome volunteered to participate in the search; Sosyodemografik Form, Aile Değerlendirme Ölçeği, Duygusal Yeme Ölçeği ve Yeme Arzusu Ölçeği has been implemented. For the analyses of the datas, IBM SPSS 21 Windows packet program has been used. To spot if the comprised datas has normally distributed, ''Normallik Testi'' has been used and thus we have seen that the datas hasn't been normally distributed. ''Mann-Withney U'' and ''Kruskal - Wallis'' tests has been used in this research which has also been used in ''Non-Parametric'' tests. To designate features of the people whome created the paradigm, ''Frequency'' analysis used in progress. The connection between scale grades are considered via correlation analysis system of Pearson. Their marital status, their age, their education level, didn't create any difference on their intrafamilial concord levels nor emotional eating nor eating desires. According to their services index, a difference has been spotted on their intrafamilial concord levels, on emotional eating and their eating desires According to the grades the sample took from the Family Consideration Scale, 40 people owns disordered function and yet, 60 people owns salutiferous function. The participaters who owns disordered intrafamilial concord levels comparing their emotional eating and eating desire levels with the participaters who owns salutiferous intrafimilial concord levels, is meaningfully high. It has been spotted that there is a positive relationship between intrafimilial concord level and emotional eating habit and eating desires.