Popülizm tartışmaları bağlamında kemalist eğilimli ileri yaş grubu bireylerin facebook kullanım pratikleri
Facebook usage practices of elderly people with Kemalist orientation in the context of populism discussions
- Tez No: 515429
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BECERİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kemalist, seküler ileri yaş grubu bireyler Türkiye'deki toplumsal ve siyasal süreçler bağlamında toplumsal alanda ikili bir dışlanma yaşamaktadırlar. Emekli olarak ekonomik alandan çekilmeleri ve yaşları nedeniyle yaşadıkları dışlanmanın yanı sıra Kemalist ve seküler kimlikleri nedeniyle de dışlanmaktadırlar. Bu bağlamda bu tez çalışmasında Kemalist, seküler ileri yaş grubu bireylerin, toplumsal mücadele içerisinde kendilerine nasıl bir alan açtıklarının anlaşılabilmesi açısından bir söz söyleme aracı olarak değerlendirilen sosyal medyaya odaklanmıştır. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, ileri yaş grubu bireylerin toplumsal süreçte yaşadıkları temel dışlanmanın anlaşılabilmesi için Türkiye'de yaşanan siyasal gelişmeler Laclau'nun popülizm kuramı etrafında irdelenmiş ve bireylerin inşa edilen“millet”in dışında kaldıkları açıklanmıştır. Tez çalışmasının ikinci bölümünde sosyal paylaşım ağları ve toplumsal ilişkiler arasındaki bağ irdelenmiş, Pierre Bourdieu'nun yaklaşımı ve kavramlarından yararlanarak ileri yaş grubu bireylerin Facebook paylaşımlarının analizinin mümkünlüğü tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, araştırmaya katılmayı kabul eden 28 gönüllünün Facebook paylaşımları ve yapılan derinlemesine görüşmeler sonucunda elde edilen veriler analiz edilerek değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, ileri yaş grubu bireylerin dışarda kalmışlıklarının inşasına yanıt olarak Laclau'nun eşdeğerlik ve fark mantığı bağlamında“biz”ve“onlar”ayrımını yaptıkları ve kendilerini farklılaştırdıkları görülmüştür. Bu kapsamda ehil-cahil karşıtlığı, dinci-dindar ve vatandaş-halk ayrımı eksenlerinde kültürel sermayelerini belirgin kıldıkları, yeniden inşa ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kemalist, secular individuals who are in the older age group live in dual social exclusion in the context of social and political processes in Turkey. They experience exclusion because of their Kemalist and secular identity in addition to their exclusion because of withdrawal from economic sphere due to retirement, and their old age. In this context, this thesis has focused on the social media, which is understood as a means of making a speech in order to understand how Kemalist, secular, older-age group individuals open themselves in the social struggle. This study consists of three main parts. In the first part, to understand the main exclusion of older-age group individuals in the social process, political developments in Turkey is examined around Laclau's populism and it is shown that these have been located outside of the constructed“nation”. In the second part of the thesis, the link between social networks and social relations is explored and the possibility of analyzing Facebook posts of older-age group individuals by using Pierre Bourdieu's approach and concepts was discussed. In the third part, data obtained from the Facebook posts of and in-depth interviews conducted by 28 volunteers who agreed to participate is analyzed. As a result, it is seen that older-age group individuals make a distinction between“us”and“them”in the context of Laclau's logic of equivalence and difference and differentiate themselves in response being left outside. Within this scope, it is understood that they unveiled and re-construct their cultural capital on the axes of tolerance-ignorance contrast, and religious-pious and citizen-people distinctions.