Kolluk görevlileri ve mahalle sakinlerine göre kadına yönelik şiddet
Violence against women according to law enforcement officers and local residents
- Tez No: 515430
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN AYTÜL KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kadına yönelik şiddet, oranı ve türleri değişse bile dünyanın her yerinde ve her toplumda var olan ve var olmaya devam eden önemli bir toplumsal sorundur. Kadına cinsiyetinden ötürü sergilenen, fiziksel ve/veya psikolojik tahribat yaratmak amacıyla sergilenen her türlü davranış kadına yönelik şiddet olarak tanımlanabilir (Demirkır Ünlü, 2012). Kadına yönelik şiddet genellikle kadının tanıdığı kişiler tarafından uygulanmakta ve kadının fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik bütünlüğünün birini veya birkaçını hedef alıp tahrip edebilmektedir (Güven, 2010). Bu araştırmada kadına yönelik şiddet konusunda şiddet olayına şahit olmuş mahalle sakinleri ve şiddet olayına müdahale etmiş kolluk görevlilerinden elde edilen bilgiler doğrultusunda kadına yönelik şiddete etkisi olan faktörler ile kadına yönelik şiddeti önlemenin çözüm önerilerine odaklanılmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kadına yönelik şiddetle ilgili temel kavramlar ve bu kavramların şiddete olan etkileri, araştırmanın problemi, amaçları, sınırlılıkları, önemi, kuramsal çerçevesi, sayıltıları ve yöntemi belirtilmiştir. Çalınmanın ikinci bölümünde, Ankara'nın bir mahallesinde yaşayan 14 mahalle sakini ve Ankara'da görev yapan 16 kolluk görevlisi ile yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen bulgular Temellendirilmiş Kuram Yöntemine göre analiz edilmiştir. Bulguların analiz edilmesinde açık kodlama, eksenel kodlama ve seçici kodlama prosedürlerine dayalı şekilde kategorikleştirme yapılmış olup, çeşitli soyutlamalara gidilmeye çalışılmıştır. Çekirdek fenomen olarak şiddet kavramı, metafor olarak ise kanser kavramı kullanılmıştır. Son bölümde ise bulgular değerlendirilmiş ve sorunun çözümü konusunda önerilerde bulunulmaya çalışılmıştır. Anahtar kelimeler Kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyet, ilişkisel sosyoloji, duygular sosyolojisi, temellendirilmiş kuram, mahalle sakini, kolluk görevlisi.
Özet (Çeviri)
Violence against woman is an everlasting important social issue encountered in any society throughout the world in changing types and magnitudes. All types of behaviors imposed on the woman for her gender in order to exert physical and/or psychological damage can be defined as violence against woman (Demirkır Ünlü, 2012). Violence against woman is generally conducted by someone already known to herself and may cause damage targeting on one or several items of woman's physical, sexual, psychological and economic unity (Güven, 2010). The study focuses on solution recommendations to prevent violence against woman by analyzing the factors that could have implications on violence against woman in accordance with the information obtained from local residents having witnessed the incidences of violence against woman and law enforcement officers who intervened in the events. The study includes three parts. In the first part, the essential concepts of violence against woman, the implications of these concepts on violence, study problem, objectives, limitations, importance, theoretical framework, premises and methodology of the study are described. The second part of the study, the findings, obtained from in-depth interviews with local residents living in a quarter of Ankara and 16 law enforcement officers working in Ankara are analyzed on the basis of Grounded Theory Method. A categorization has been made for the analysis of findings based on open coding, axial coding and selective coding procedures and some concretizations have been conducted. The concept of violence is used as the core concept, and the concept of cancer is used as the metaphor. The last part includes evaluations of findings and recommendations to provide solutions for relevant problems. Keywords Violence against woman, gender, relational sociology, emotional sociology, grounded theory, local resident, law enforcement officer.