Türk bankacılık sektöründe müşterilere uygulanan farklı ücret ve komisyonların tespiti ve analizi
Determination and analysis of different fees and commissions for customers in the Turkish banking sector
  1. Tez No: 515486
  2. Yazar: KORKMAZ KESKENDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma ile Türk Bankacılık sektöründe alınan ücret ve komisyonların varsa farklılıklarının tespiti, analizinin yapılması, makul seviyede alınıp alınmadığının araştırılması, tüketiciye olumlu ve olumsuz etkileri üzerinde durulmuş ve tüketiciler tarafından nasıl değerlendirildiği analiz edilmiştir. Ayrıca, artan rekabet, küreselleşme, ürün çeşitliliğinin artması ve faizlerin ülkemizde kademeli olarak düşüş eğilimine girmesi nedeniyle bankaların kar paylarını artırmak amacıyla özellikle operasyönel kısımlarında farklı ücret ve komisyon alıp almadıklarının araştırılması. Ülkemizdeki bankaların, bankacılık hizmeti ifa ederken, bankacılık kuruluş ilkelerinden olan eşitlik, tarafsızlık ve hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde görev yapıp yapmadıkları konuları, araştırılmıştır. Ayrıca bu çalışmada ile daha gerçekçi ve nesnel bulgulara ulaşmak için Türk Bankacılık sistemiyle ilgili bankacılık ve finans müşterilerine çoktan seçmeli 30 soruluk bir anket çalışması yapılmış olup anketin daha nesnel ve objektif olması için anket farklı meslek ve yaş guruplarına uygulanmıştır. Anket, toplam yüz deneğe yüz yüze yöntemiyle uygulanmış olup anket sonuçları ve anketin yorumlanması dördüncü bölümde ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Anket çalışmasının yapılmasının diğer bir amacı da, Türk Bankacılık sektöründe müşterilere uygulanan ücret komisyon ve masrafların müşteriler nezninde nasıl yorumlandıkları ölçmektir. Ayrıca ankette katılan kadın ve erkek katılımcıların Türk Bankacılık sektörüyle ilgili görüşlerini yansıtan Ki-Kare testi ve sonuçları, katılımcıların bankacılık ile ilgili görüşlerinin eğitim durumlarıyla ilgili anlamlı farklılık olup olmadığı konularının sayısal yüzdelerine göre analiz edilmesini içermektedir. Son olarak, bankacılık ücret ve komisyonlarından memnun olmayan bankacılık ve finans müşterileri için öneriler ve genel sonuç kısmından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the differences, if any, between fees and commissions in the Turkish banking sector, whether or not they are at a reasonable rate, and their positive and negative effects on customers were investigated, and an analysis of customers' assessment was performed. The study also looks at whether banks charge different fees and commissions, especially in operational units, in an effort to increase their profit share due to the increasing competition in the market, globalization, the expanding product range and the gradual downward trend witnessed in interest rates. Whether the banks in our country operate within the framework of equality, objectivity and fairness, the principles upon which they were established, is also analyzed. Moreover, this study contains a survey study of banking and finance customers that is based on the results of a questionnaire containing 30 multiple choice questions related to the Turkish banking system, with the objective of gathering more realistic and objective findings. People of different occupations and age groups were included in the survey, for it to be more objective. The survey, which is explained in detail in the fourth section, was conducted face-to-face with a total of 100 participants. Another objective of the survey study is to evaluate how customers interpret the fees, commissions and costs charged in the Turkish banking sector. In addition, this study also includes the results of a chi-square test that reflects the opinions of the female and male participants interviewed for the survey on the Turkish banking sector, and an analysis of whether meaningful differences exist between the participants' educational statuses and their opinions, based on numerical percentages. Lastly, the study makes some suggestions for banking and finance customers who are not content with the fees and commissions charged in banking, and includes a general conclusion section.