Okul öncesi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeylerinin sınıf yönetimi becerileri ile ilişkisi
Relationship between pre-school teachers' burnout levels and teacher's classroom management skills
  1. Tez No: 515485
  2. Yazar: MELTEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PÜREN ÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma okul öncesi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri ile sınıf yönetimi beceri düzeylerinin belirlenmesini amaçlamıştır. Araştırma 2017- 2018 eğitim öğretim yılı, İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul öncesi kurumlarında görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenleri ile gerçekleşmiştir. Okul öncesi öğretmen sayısının en fazla olduğu ilçe MEB istatistik verilerine göre Küçükçekmece İlçesi olarak tespit edilmiştir. Kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılım sağlamak isteyen, ulaşılabilen kişiler araştırmaya katılım sağlamıştır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmış olup elde edilen veriler;“Tükenmişlik Ölçeği”ve“Sınıf Yönetimi Beceri Düzeyi Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Analizlerde frekans, aritmetik ortalama, ortanca hesaplama ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin“tükenmişlik”ve“sınıf yönetimi becerileri”arasındaki ilişki için ise Sperman Brown korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; okul öncesi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri“tükenmişlik durumu yok”düzeyinde olduğu görülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi beceri düzeylerinin“her zaman”düzeyinde olduğu görülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeylerinin yaş, kıdem ve öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı ölçüde farklılaşmadığı görülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi beceri düzeylerinin yaş, kıdem ve öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı ölçüde farklılaşmadığı görülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyi ve sınıf yönetimi beceri düzeyleri arasında negatif yönde, zayıf düzeyde istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the levels of burnout and classroom management skills of preschool teachers. The study was realized with pre-school teachers who are working in the official and private preschool institutions of the Ministry of National Education in the township of Küçükçekmece in the province of Istanbul in 2017-2018 academic year. The district with the highest number of preschool teachers was identified as Küçükçekmece by the MEB statistical data. Sampling method is used easily. Those who are willing to participate in the survey and who are able people to reach it are included in the research. Descriptive scanning model was used in the study;“Burnout Scale”and“Classroom Management Skill Level Scale”. The data obtained were analyzed using the IBM SPSS Statistics package program. It has been determined that the data do not show a normal distribution. Frequency, arithmetic mean and Kruskal Wallis H test were used in the analyzes. Sperman Brown correlation analysis was performed for the relationship between“burnout”and“classroom management”levels of preschool teachers. According to the results of the research; the burnout levels of pre-school teachers were found to be at the“no burnout status”level. It has been observed that the level of classroom management skills of preschool teachers is“always”. There was no significant difference in the burnout levels of preschool teachers according to the age, seniority and educational status variables. There was no significant difference in the classroom management skill levels of preschool teachers according to age, seniority and educational status variables. It has been found that there is a significant and statistically significant relationship between the burnout level and the classroom management skill levels of the pre-school teachers on the negative side.