Farklı tür diyetlerle beslenen farelerin ince bağırsak yağ asidi kompozisyonlarının karşılaştırılması
Comparison of small intestine fatty acid composition of mice fed with different types of diet
  1. Tez No: 515580
  2. Yazar: GÜLDEN ARMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FİSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; yüksek yağlı veya yüksek fruktozlu diyetlerle beslenen farelerin ince bağırsak yağ asidi kompozisyonundaki değişimlerin incelenmesidir. Bu kapsamda; C57BL/6 erkek farelere (n=40, 8 haftalık) adaptasyon amaçlı 2 hafta boyunca ad libitum standart diyet uygulanmıştır. Daha sonra fareler rastgele 4 gruba ayrılarak 15 hafta boyunca her gruba ayrı ad libitum olarak; standart diyet (STD), yüksek fruktoz içeren diyet (YF), yüksek tekli doymamış yağ asidi içeren diyet (YTD) ve yüksek doymuş yağ asidi içeren diyet (YD) uygulanmıştır. Diyet müdahalesi sonunda, izole edilen bağırsaklardan yağ asidi metil esterleri elde edilerek, gaz kromatografisi yöntemiyle yağ asidi miktarları belirlenmiştir. En yüksek yem tüketiminin YF grubunda olduğu ve yüksek enerji alımı ile vücut ağırlığındaki artışların STD grubu hariç, diyet müdahalesi gruplarında olduğu bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determinate the changes in intestinal fatty acid composition of mice fed with high fat or high fructose diets. In the beginning of the study, the wash out period; C57BL / 6 type male mice (n = 40, 8 weeks old) were fed with ad libitum standard diet for 2 weeks. Then, the intervention period (15 weeks); the mice which were randomly placed into 4 groups fed with ad libitum different diets; standard diet (SD) (as the control), high fructose diet (HF), high monounsaturated fatty acids diet (HMUFA), high saturated fatty acids diet (HSFA). At the end of the intervention, the fatty acids methyl esters were derived from intestine samples and measured by gas chromatography method. Highest food intake was determined in the HF (p 0.05).