Kalar şehrinde postmenopozal kadınlarda idrar yolu enfeksiyonuna neden olan enterik bakterilerin değerlendirilmesi
Evaluation of enteric bacteria as causes of urinary tract infection in postmenopausal women at kalar city
  1. Tez No: 515585
  2. Yazar: AWAZ JABAR MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Üriner sistem enfeksiyonu (ĠYE), kadınlarda genel olarak ve özellikle postmenopozal kadınlarda en sık rastlanan bakteri enfeksiyonudur. Ġdrar yolları enfeksiyonu (ĠYE) belirtileri ve semptomlarından muzdarip yaĢlı (65 yaĢ üstü) kadınlardan idrar örnekleri (50 örnek) toplanır. Özellikle lökosit esteraz enzimi ve nitrit testini kontrol etmek için daldırma çubuğu çoklu test yapılır. Bu iki teste pozitif olan idrar örnekleri enterik (enterobacteriaceae) üyeleri için seçici ve farklı bir ortam olarak MacConkey agar üzerinde kültüre alınmıĢtır. Ġzolatlar E.coli (40.8%), Klebsiella pneumonia (22.4%), Proteus mirabilis (14.3%), Citrobacter freundii (14.3%) ve Klebsiella oxytoca (8.2%) olarak belirlenir. Daha sonra her izolatın yüzdesini göstermek için analiz edilir. Yerel antibiyotiklere karĢı direnç profilini bilmek için her izolat için antibiyotik duyarlılığı testi yapılır. Bu sonuçlar, yaĢlı kadınlarda ĠYE'ye neden olan enterik (Enterobacteriaceae) bakterilerin dağılımını ve tedavide çalıĢan antibiyotiklerin dağılımını bilmeye yardımcı olacaktır. Bakterüri, fonksiyonel olarak bozulmuĢ yaĢlı kadınlarda daha sık görülür, ancak genel olarak asemptomatiktir. Bununla birlikte, yaĢlı kadınlarda tekrarlayan ĠYE ile iliĢkili risk faktörleri yaygın olarak tanımlanmamıĢtır. Üriner sistem enfeksiyonu (ĠYE) postmenopozal kadınlarda sık görülür; tahmini insidans % 4 ile % 15 arasında değiĢir. ĠYE'nin klinik sunumu, postmenopozal yaĢlı kadınlarda genç kadınlardan daha farklıdır: postmenopozal kadınların sıklığı, dizüri, hematüri ve ateĢ rapor etme olasılığı daha düĢük olmakla birlikte, yan ağrısı bildirme olasılığı daha yüksektir. ĠYE geçmiĢi haricinde, menopoz sonrası kadınlarda semptomatik ĠYE için risk faktörleri zayıf olarak tanımlanmıĢtır. Hormonal replasman tedavisi, genitoüriner semptomlara ve potansiyel olarak ĠYE'ye neden olan menopozla iliĢkili fizyolojik değiĢiklikleri en aza indirir, ancak bu tedavinin postmenopozal kadınlarda tekrarlayan ĠYE'yi önlemeye uygun olup olmadığı belirsizdir.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infection (UTI) is the most common bacterial infection in women in general and in postmenopausal women in particular. Urine samples (50 samples) are collected from aged (over 65 years) women suffering from sign and symptoms of urinary tracts infection (UTI). Dip stick multi test is performed especially to check the leukocyte esterase enzyme and nitrite test. The urine samples positive to these two test are cultured on MacConkey agar as a selective and differential medium for enteric (enterobacteriaceae) members. Biochemically isolates E.coli (40.8%), Klebsiella pneumonia (22.4%), Proteus mirabilis (14.3%), Citrobacter freundii (14.3%) and Klebsiella oxytoca (8.2%) are identified and then analyzed to show the percentage of each isolate. The antibiotic sensitivity test is performed for each isolate to know the resistance profile against the local used antibiotics. These results will help to know the distribution of the enteric (Enterobacteriaceae) bacteria causing UTI in aged women and the distribution of antibiotics that works as a treatment. Bacteriuria occurs more often in elderly functionally impaired women, but in general, it is asymptomatic. However, the risk factors associated with recurrent UTI in elderly women are not widely described. Urinary tract infection (UTI) is common in postmenopausal women; the estimated incidence ranges from 4% to 15%. The clinical presentation of UTI is somewhat different in postmenopausal older women than it is in younger women: postmenopausal women are less likely to report frequency, dysuria, hematuria, and fever, but are more likely to report flank pain. Other than UTI history, risk factors for symptomatic UTI among postmenopausal women are poorly described. Hormonal replacement therapy minimizes physiologic changes associated with menopause that lead to genitourinary symptoms and, potentially, to UTI, but whether this therapy is appropriate for the prevention of recurrent UTI in postmenopausal women is uncertain.