Gebe kadınlarda sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörler
Healthy life-based behaviors and effectiveness factors in pregnant women
  1. Tez No: 515593
  2. Yazar: MERVE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma gebelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları (SYBD) ve depresyon, anksiyete, stres (DAS) düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul Anadolu Yakası'nda bulunan bir dal hastanesinde 15.12.2015-15.03.2016 tarihleri arasında gebe izlem polikliniğine başvuran kadınlar oluşturdu. Örneklem kapsamına ise araştırma kriterlerine uyan 300 sağlıklı gebe alındı. Veriler Sosyo-Demografik Bilgi Toplama formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları (SYBD) Ölçeği II ve Depresyon, Anksiyete, Stres (DAS) Skalası formları kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde ki-kare, Spearman korelasyon analizi, Tukey testi, Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis Test kullanıldı. Gebelerin SYBDÖ II toplam puan ortalaması 133,72±21,97, DAS toplam puan ortalaması 32,77±20,96'dir. Gebelerin DAS ölçek alt boyut puanları depresyon 9,32±7,78, anksiyete 10,67±6,99, stres 12,77±7,52 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the healthy lifestyle behaviors (HPLP) and depression, anxiety, stress (DAS) levels of the pregnant women. The population of the study consisted of women who applied to a pregnancy followed-up in policlinic of a branch hospital on the Anatolian side of Istanbul between 15.12.2015-15.03.2016. In the sample, 300 healthy pregnant women who met the research criteria were included. The Data Socio-Demographic Information Collection form was collected using the Healthy-Promoting Lifestyle Profile (HPLP) and the Depression, Anxiety, Stress (DAS) Scale forms.The chi-square test, spearman correlation analysis, tukey analysis, mann whitney u test and kruskal wallis test is used for data analysis. Pregnancies healthy life style behaviors scale II average total score is 133,72±21,97, DAS scale average total score is 32,77±20,96. DAS scale subscale scores of pregnants were found as depression 9,32±7,78, anxiety 10,67±6,99, stress 12,77±7,52. It was determined that the average of the HPLP scores was high for the ones with high education level and good income status (p>0,05).