Design and radiation characteristics of optical antennas
Optik antenlerin tasarımı ve ışıma özellikleri
- Tez No: 515598
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA UMUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde optik antenlerin tasarımları ve ışıma özellikleri incelenmiştir. Öncelikle optik antenlerin çalışması prensibi, yapıları ve ışık ile madde arasındaki ilişki incelenip, çeşitli optik anten tasarımları tasarlanarak, ışıma alanlarının hesabı yapılmıştır. Bu ışıma alanları fiziksel optik integrali kullanılarak, analitik olarak hesaplanmıştır. Her bir optik anten için hesaplama yapılıp, ışıma alanları gözlemlenmiştir. Işıma alanlarının incelenmesi ve fiziksel optik integralinin hesaplanması için MATLAB programı kullanılmıştır. Bu yolla, tasarlanan çeşitli optik antenlerin, performansı ve ışıma özellikleri çıkarılmış, ilgili çizimler bu tezde yer bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design of the optical antennas and their radiation properties was investigated. Firstly, the principle of operation of optical antennas, the relation between structure and light and matter, design of various optical antenna designs, calculation of radiation fields was made. These radiation fields were calculated in the analytically using the physical optics integral. These calculations were made for each optical antenna and radiation fields are observed. The MATLAB program was used to examine the radiation fields and calculated the physical optic integral. In this way, the various optical antennas designed in that their performance and their radiating properties were shown and the corresponding drawings were included in this thesis.