Lagrangian perturbations of Lagrangian nodal spheres in the complex plane
Karmaşık düzlemdeki Lagranjiyen boğumsal kürelerin Lagranjiyen tedirgemeleri
  1. Tez No: 515805
  2. Yazar: DENİZ GENLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERGEY FİNASHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Karmaşık C^2 düzlemindeki tekdüze Lagranjiyen simitlerin Hamiltoniyen izotopi ve yeniden ölçeklendirme altında sınıflandırılması hâlâ açık bir problemdir. Clifford ve Chekanov simitleri bu sınıflandırılma altında bilinen tek simitlerdir. Bu tezde, Clifford ve Chekanov simitlerinin karmaşık C^2 düzlemindeki bazı Lagranjiyen boğumsal kürelerin Lagranjiyen tedirgemeleri ile elde edilmesi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Classification of monotone Lagrangian tori in C^2 up to Hamiltonian isotopy and rescaling is still an open problem and the only classes of such tori that are currently known are Clifford and Chekanov tori. In this thesis, we analyze how these two classes of tori can be obtained by Lagrangian perturbations of a Lagrangian nodal sphere in C^2.